İSTANBUL - İstanbul'da 1 Mayıs İşçi Bayramı için binler alanlara akmaya başladı.

Ezilen tüm kesimlerin taleplerini en gür şekilde haykırdığı 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın adreslerinden biri olan İstanbul’da ki kutlamalar başladı.  Kadınlar, gençler, sendika temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, Taksim Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs için valiliğin yasak kararına ve sonrasında başlayan polis ablukasına rağmen "Ekmek ve barış için özgürlük" şiarıyla toplanma alanlarından biri olan Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçiyor.

Sabahın erken saatlerinde Yenikapı Marmaray durağında toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), feminist örgütler ve ekolojistler, kortejler halinde Yenikapı Marmaray durağından Saraçhane Parkı’na doğru kitlesel yürümeye başladı. 

Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir? Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?

Farklı noktalardan toplanma alanına doğru yürüyen kitleler, “Taksim işçiye kapatılamaz”, “Yaşasın 1 Mayıs” , “Biji Yek Gulan”, “1 Mayıs yasaklanamaz”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır”,  “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”  sloganları atıldı.

KADINLAR ALANLARDA

Alkış ve zılgıtlarla yürüyen kitlede kadınlar, “Gelsin koca, gelsin jop, inadına isyan, inadına isyan” sloganlarını attı.

‘İŞÇİ KATLİAMLARINA DUR DİYORUZ’

İşçi katliamlarına dikkat çekilen sloganlarda, işçi katliamlarına “Dur diyoruz” sloganları atıldı. Kitle, “Öfkeyle diren, yaşamda diret”, “Filistin’e özgürlük”, “Bu çemberi yırtıp atacağız”

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/240646