İSTANBUL- TJA öncülüğünde gerçekleştirilen protesto eyleminde gözaltılara tepki gösteren kadınlar, içeride ve dışarıda “Jin jiyan azadî” şiarıyla yürümekten ve mücadeleyi yükseltmekten vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde Kadın Zamanı Derneği, Barış Anneleri, Adalet Nöbeti Anneleri, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bu sabah yapılan gözaltılara ilişkin DEM Parti İstanbul il binası önünde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılmak istenen basın açıklamasını engellemeye çalışan polislere karşı “Jin jiyan azadî”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Kitle, tüm engellemelere rağmen il binası önünde basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamayı kitle adında DEM Parti İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Aygül Sincar yaptı.

'SALDIRILARIN KAYNAĞI KÜRT VE KADIN DÜŞMANLIĞI'

Saldırıların ideolojik kaynağının Kürt ve kadın düşmanlığından beslendiğini belirten Sincar, “Bu yargısal şiddet pratikleri, kadınların büyüyen özgürlük mücadelesini hedefliyor bunun farkındayız. Erkek egemen faşist iktidar ve bu iktidarın bir aracı olarak yargı mekanizmaları tarafından kadınlar, her gün siyasi operasyonlarla hapsedilmeye ve susturulmaya çalışılıyor. Kadınların özgürlük mücadelesinden beslenen ve bu mücadeleyi büyütme amacı taşıyan TJA ise sistematik bir şekilde ve defalarca yargı şiddetine maruz bırakılarak, illegalize edilmek isteniyor. Öte taraftan da TJA aktivistleri ve geçmiş dönem sözcüsü; uzun yıllara varan hapis cezaları ile cezalandırılmaya, Kürt kadınlar kriminalize edilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

'MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ'

Jin Dergi 'Kobanê' kapağıyla çıktı Jin Dergi 'Kobanê' kapağıyla çıktı

İktidarların en büyük korkulu rüyasının kadınların özgürlük mücadelesi olduğunu vurgulayan Sincar,  kadın özgürlük mücadelesinin iktidarcı, cinsiyetçi ve faşist rejimleri yeneceğinin altını çizdi. Sincar, devamla şöyle konuştu: “Kürt kadınları şahsında TJA’yı hedefleyen ve önceki saldırıların bir devamı olan bu yargı saldırısına karşı tekrar yineliyoruz: Kadınların örgütlü ve özgür gücü olarak TJA, meşruiyetini taşıdığı kadın hakikatinden ve direnişinden alıyor. Bu örgütlü gücü ve kadınların özgürlük taleplerini yargılayanların ise ne hukuki ne ahlaki ne de toplumsal hiçbir meşruiyeti yoktur. TJA ve kadın mücadelesi yürüten tüm kadınlar olarak, kadın özgürlüğünün hakikatine yaraşır bir biçimde direnişimizi büyütmeye, mücadelemize ve kimliğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. İçerde de olsak dışarda da olsak ‘Jin jiyan azadî ile özgürlüğe doğru’ şiarının izinde yürümekten ve mücadeleyi yükseltmekten vazgeçmeyeceğiz.”

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/230154