ANKARA -ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, Beylikdüzü’ndeki Birlik Sanayi Sitesi Mesleki Eğitim Lisesi’nde bir öğrencinin sınıfta gürültü yaptığı gerekçesiyle öğretmen tarafından dövüldüğü olay hakkında X hesabından açıklamalarda bulundu.  

Dün medyaya yansıyan görüntülerde, öğretmenin öğrencinin kafasına kitapla vurduğu videoyu alıntılayan Türkan Elçi konuyla alakalı X hesabından yaptığı açıklamada olayın takipçisi olacağını söylemişti.

İstanbul Milletvekili olarak değil “aynı zamanda binlerce öğrenci yetiştiren, yıllarca öğretmenlik yapan biri olarak yarın sabah derhal olayın takipçisi olacağım” diyen Elçi bugün olayla ilgili başka bir açıklamada bulundu.

https://x.com/turkan_elci/status/1722295261647507466?s=20

Sendika ve Yerel Yönetimler ile Görüştük

Bugün konuyla alakalı yerel yönetimler ve eğitim sendikaları ile görüştüğünü söyleyen Elçi, yaşanan olayın akabinde öğrencinin yakınlarının da öğretmeni darp ettiği bilgisine ulaştığını dile getirdi.

Toplumun her alanında şiddete eğilimin arttığına dikkat çekerek bunun sebebininse iktidarın hukuku askıya alması olduğunu vurguladı. Kurumlara güven olmamasından dolayı şiddet olaylarının topluma yayıldığına atıfta bulunarak iktidarı eleştirdi.

LGS yarın yapılacak: 1 milyon aday ter dökecek LGS yarın yapılacak: 1 milyon aday ter dökecek

Hak Arayışı Hukuki Çerçevede Olmalı

 

Elçi açıklamada öğretmenin de darp edildiğine işaret ederek şu ifadelere yer verdi: “Devleti temsil eden her kurumunda, vatandaşa uygulanan şiddetin karşısında olduğumuzu, özellikle eğitim kurumlarında otokratik baskıcı rejimleri evetleyen nesillerin yetişmemesi için baskılara hayır diyor, aynı zamanda hak arayışının da hukuki çerçevede olması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz”.

Elçi’nin açıklamasının tam metni şu şekilde:

“İstanbul Beylikdüzü’ndeki Birlik Sanayi Sitesi Mesleki Eğitim Lisesi’nde geçen bu görüntüler ile ilgili yerel yönetimler ve eğitim sendikaları ile görüştük. Yaşanan olayın akabinde öğrencinin yakınlarının da öğretmeni darp ettiği yönündeki bilgiye ulaştık. Gün geçtikçe toplumun her alanında şiddete eğilimin arttığına ne yazık ki şahitlik etmekteyiz. Bunun başlıca sebebi iktidarın hukuku askıya alması, herkesin kendi hukukunu kurmaya zorlanmasıdır. Kurumlara güven olmamasından dolayı şiddet olayları silsile halinde toplumun her alanına yayılmaktadır.  Devleti temsil eden her kurumunda, vatandaşa uygulanan şiddetin karşısında olduğumuzu, özellikle eğitim kurumlarında otokratik baskıcı rejimleri evetleyen nesillerin yetişmemesi için baskılara hayır diyor, aynı zamanda hak arayışının da hukuki çerçevede olması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz.”

Editör: Hamza Özkan