İSTANBUL İstanbul’da oy kullanan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Türkiye’de demokrasinin inşa edilmesi gerektiğine işaret ederek, seçim sonuçlarının yeni bir anayasa ve demokratik bir Cumhuriyete vesile olmasını istediklerini söyledi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Gazi Mahallesi’nde bulunan Gazi İlköğretim Okullunda oyunu kullandı. Uçar, beraberindeki heyet ile oy kullanmaya geldiği sırada oy kullanmaya gelen yurttaşlar Uçar’ı alkışlarla karşıladı. Uçar, daha sonra 1359 No’lu sandıkta oy kullandı.

DEMOKRATİK CUMHURİYET SÖZÜ 

Oy kullanma işlemi ardından okul önünde açıklama yapan Uçar, “Uzun bir süredir Türkiye’de adaletsizliği, yoksulluğu, şiddeti, bizim ile ilgili olan bütün yaşam alanlarımızda, topluma yönelik iyi olmayan şeyleri konuştuk. Bu seçim sonuçları ile birlikte aslında demokratik bir ülkede refahın, kardeşliğin ve bir arada yaşamının sözünü verdik. Bunları konuşacağımız bir dönem olmasını istiyoruz. Bir yüzyılı geride bıraktık. Bu yüz yılın kalıcı sorunlarının yeni döneme devretmiş oldu. Yine bu seçim vesilesiyle Türkiye’de, Türkiye’nin bütün kalıcı sorunlarını gündemine alan ve çözüm üreten bir meclise vesile olmasını istiyoruz. Ülkede yaşayan bütün hakların, inançların, bütün kesimlerin kendisini içinde bulduğu, hakkını ve hukukunu koruyan bir anayasa vesile olmasını diliyoruz. Aynı şekilde bu ülkenin ihtiyaç duyduğu demokratik siyasetin de inşa edilmesini ve hayat bulmasını istiyoruz ve demokratik bir cumhuriyetin sözünü veriyoruz” dedi. 

ANNELERE YENİ YÜZYIL

Uçar, 14 Mayıs’ın anneler günü de olduğunu hatırlatarak, Barış Anneleri, Cumartesi ve diğer bütün annelerin gününü kutladı. Uçar, “Cumartesi Annelerinin ve Barış Annelerinin yürüttüğünü hakikat ve barış mücadelesinin yeni yüzyılda bir kazanıma vesile olmasını diliyorum. Seçim sonuçları şimdiden herkese hayırlı olsun” diye konuştu.

VAN - Van’da oyunu kullanan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bir kötülük düzeni var ve bu düzenin bugün bitmesi gerekiyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Wan’ın Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesine bağlı Seyit Fehim Arvasi Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Lisesi’ndeki bin 106 nolu sandıkta oyunu kullandı. Alkış ve zılgıtlarla karşılanan Buldan, ardından sandığın bulunduğu sınıfa geçerek oy kullandı. 

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMA ZAMANI GELDİ’

Okul kapısında açıklama yapan Buldan, “Herkesin emeğinin karşılığını alma zamanı geldi. Türkiye’nin her yerinden insanlar oy kullanacak. Bu oylarımızın bu ülkenin huzuruna, barışına, sevgisine, adaletine, demokrasisine vesile olmasını umuyorum. Bu ülke, uzun bir süredir çok büyük haksızlıklar ve hukuksuzlukların yaşandığı bir ülke haline geldi. Ancak bugün yapılan seçimlerle birlikte değişim ve dönüşümün artık kaçınılmaz olduğunu bekliyoruz, tüm Türkiye halkları bekliyor. 82 milyon insanın umudu var bugünkü seçimlerden. Biz de bugün oyumuzu kullanarak barış, kardeşliğe ama aynı zamanda demokrasiye vesile olması temennisiyle tüm Türkiye’ye bu çağrıyı yapıyoruz” dedi. 

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

Akşam saatlerinde büyük bir umutla sonuçları bekleyeceklerini ifade eden Buldan, “Bu akşam büyük bir umutla, Türkiye’nin kaderinin değişeceği umuduyla hepimizin gözleri açılan sandıklarda olacak. Büyük bir umut ve heyecan var hepimizde. Bu umut ve heyecanının Türkiye’deki her insanın yaşaması gerekiyor. Çünkü uzun süredir insanlarda karamsarlık var. Bir kötülük düzeni var ve bu düzenin bugün bitmesi gerekiyor. Herkese başarılar diliyorum ve mutlaka kazanacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu. 

(Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan