AMED- Uluslararası Kadın Delegasyonu’nun Amed’de gerçekleştirdiği görüşmeler DBP, MGK, DFG ve Amed Barosu ziyaretleriyle son buldu. Görüşmelerde öne çıkan temel konu tecridin topluma yansıması oldu.

Jin dergi 1 Mayıs manşetiyle çıktı Jin dergi 1 Mayıs manşetiyle çıktı

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aralarında hukukçu, parlamenter, ekolojist ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu Uluslararası Kadın Delegasyonu heyeti, İstanbul’daki ziyaretlerinin  ardından Amed’de 3 günlük ziyaret gerçekleştirdi. Heyet, ziyaretlerinin son gününde sırasıyla Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği(MKG), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Amed Barosu ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile görüşmeler gerçekleştirdi.

GAZETECİLERE DÖNÜK BASKILAR KONUŞULDU

Heyeti ilk olarak gittiği MKG dernek binasında MKG Başkanı Roza Metina, JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alagaş ve DFG üyesi Gülşen Koçuk karşıladı. Delegasyon üyelerine MKG’nin ne zaman kurulduğunu ve kuruluş amaçlarına ve aynı zamanda Kurdistan ve Türkiye’de gazetecilerin uğradığı baskı ve şiddete dair aktarımlarda bulunuldu. Ziyarette ayrıca DFG’nin Eş Genel başkanı Dicle Müfüoğlu ile birlikte tutuklu bulunan gazeteciler hakkında bilgi verildi.

BARO ÜYELERİNE YARGI TACİZİ

MKG ziyaretinin ardından Amed Barosu’na geçen heyet burada ise Amed Barosu Başkanı Nahit Eren ile bir araya geldi. Heyete burada Türkiye de uygulanan cezasızlık politikaları,  baro da hak ihlalleri üzerine  çalışma yürüten avukatlar üzerindeki yargı tacizi  ve İmralı’da uygulanan görüştürülmeme tecridin hukuka aykırılığı konuşuldu.

TECRİDİN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Temas kapsamında son olarak DBP'yi ziyaret eden heyet burada DBP yönetici ve üyeleriyle bir araya geldi. Görüşmede, demokratik siyasete kayyım politikalarının etkisi, yaklaşan seçim güvenliği ve devletin yürüttüğü Kürt politikası ile birlikte İmralı'da yürütülen tecrit sistemi konuşuldu. Heyete ayrıca tecridin topluma yansıması ve cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine dair aktarımlarda bulunuldu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227090