İZMİR – Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in cemaat ve tarikatlarla yaptıklarını açıkladığı protokollere tepki gösteren Veli-Der İzmir Şubesi, Tekin hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin'in cemaat ve tarikatlarla yaptığı protokollere ilişkin dernek binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katılarak destek verdi. Açıklamanın yapıldığı salonda, “Tarikat ve cemaatler gerici yapılardır. Çocuklarımızı tarikatlara teslim etmeyeceğiz” pankartı asılırken, basın metnini Veli-Der İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Turgut Aydın okudu.

LGS yarın yapılacak: 1 milyon aday ter dökecek LGS yarın yapılacak: 1 milyon aday ter dökecek

Tekin’in bütçe görüşmeleri sırasında Genel Kurul’da  “Bunların içerisinde, sizin ‘tarikat cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır” sözlerini hatırlatan Aydın, konun önemsizleştirilmeye çalışıldığını ifade etti. Aydın, “Aslında önemsizleştirmeye çalıştıkları bu protokollerle ülke şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketine dönüştürülmek istenmektedir. Ayrıca, Yusuf Tekin tarikat ve cemaatlerin çocukların dağa çıkmasını engellediğini iddia ederek bu dinci yapıları halkın nezdinde meşrulaştırmaya ve sevimli göstermeye çalışmaktadır. Çocuklarımızın dağa çıkmasını engellediğini iddia ettiğiniz tarikat ve cemaatler, Suriye iç savaşı sırasında çocuklarımızı IŞİD, ÖSO, El Nusra ve El Kaide gibi dinci terör örgütlerine gönderdiler. Ve yine sizin ‘STK’ dediğiniz, bizim ‘tarikat ve cemaat’ dediğimiz gerici yapıların yurtlarında ve Kuran kurslarında çocuklarımızın başına neler geldiğini çok iyi biliyoruz” dedi.

‘TARİKAT VE CEMAATLERİN ÖNÜ AÇILDI’

Aydın, “tarikat ve cemaat” ile yapılan projelerin asla kabul edilemeyeceğini söyleyerek, “Aslında Yusuf Tekin, bu güne kadar ki uygulamalarıyla anayasal ve yasal suç işlemiştir ve bu son açıklamalarıyla da bu suçu işlemeye devam edeceğini beyan etmektedir. ÇEDES (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) projesi ile MEB okullarına ‘manevi danışman’ adı altında dini görevliler (imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu hocaları) görevlendirilerek tarikat ve cemaatlerin okullara girmelerinin önü açıldı” diye belirtti.

BAKAN YUSUF TEKİN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Eğitim öğretim faaliyetlerinin devletin asli görevi olduğunu ifade eden Aydın, “Dini vakıf-dernek, cemaat ve tarikatlarla protokoller imzalamak, ilgili mevzuatın izin vermediği yetki devrinin kullanılmasıdır ki, bu suçtur. 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler yasasına göre tarikat ve cemaatler yasa dışıdır. Yasa dışı yapılarla işbirliği yapmak suçtur.  Ne olursa olsun çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz. Veli-der olarak; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Siz değerli velilerimizi de çocuklarımızın geleceğine sahip çıkma adına suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/228339