MUĞLAAkbelen Ormanı’nda ağaç kesimine karşı direnen İkizköylüleri ziyaret eden sanatçı Zülfü Livaneli, "Onlar geçip giderler arkalarından bir dua okuyan olmaz. Onlara lanet okunur ama sizin buradaki onurlu direnişiniz hep hatırlanacak" dedi.

Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı'nında ağaç kesimi sürerken, İkizköylülerin direnişine destek büyüyor. Sanatçı Zülfü Livaneli halkın ormanları korumak için direndiğini belirterek, köylülere şöyle seslendi: "Küresel ısınma, fiyatlardaki artış, buradaki ağaç kesimi hepsi lanet olası kar hırsına bağlanıyor. Gözleri doymuyor. Ama şunu bilsinler ki halkla inatlaşılmaz. Onlar geçip giderler arkalarından bir dua okuyan olmaz.  Onlara lanet okunur ama sizin buradaki onurlu direnişiniz hep hatırlanacak."

'MÜCADELE ŞİMDİ BAŞLIYOR'

Köylülerden Nejla Işık, "Biz hava, toprak ve suyumuzdan başka bir şey istemiyoruz. Canlılarla birlikte insanca bir yaşamdan başka da bir şey istemedik. Sabah baskın düzenleyip, gözlerimizin içine baka baka ağaçları kestiler. Ama mücadele bitmeyecek. Mücadele çok uzun soluklu. Son ağaç kalıncaya kadar ve burasını madene döndürmemek için asıl mücadelemiz şimdi başlıyor. Bu şekilde kalırsa burası 5 sene sonra eski haline gelecek. Herkesi buraya bekliyoruz" diye konuştu.

60 yaşına kadar askerle hiç karşı karşıya gelmediğini söyleyen bir köylü ise "Bu çamlara yazık değil mi? Bu çamlar gidince herkes susuz kalacak. Bizim topraklarımızı almasınlar, bizi buradan ayırmasınlar. Çamları kesseniz de bu toprakları vermeyeceğim" dedi.

Editör: Hamza Özkan