İSTANBUL - Ekokırım suçunun yasalarda yer alarak, bu suçu işleyenlere caydırıcı cezalar verilmesini isteyen çevre örgütleri, 28 Kasım’da Meclis’e “Ekokırım Yasa Tasarısı” sunacak.

İklim Adaleti Koalisyonu, Ekoloji Birliği, End Ecocide Turkiye ve Stop Ecocide İnternational ekoloji örgütlerinin üyeleri, “ekokırım yasası” hakkındaki son gelişmeleri tartışmak üzere Beyoğlu'nda bulunan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi bir araya geldi. Buluşmaya birçok ekoloji aktivisti katılım gösterdi.

‘MÜCADELE SÜRECEK’

Buluşmada konuşan Ekolojist Jojo Metha, ekokırımın suçu yasalaşırsa insanların bu suçu işlemekten cayabileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası arenalarda da bunu dile getirdiklerini belirten Metha, ekokırımın bir suç olarak kabul edilmesi için çevre örgütleri olarak mücadelelerini süreceklerini belirtti.

‘EKOKIRIM YASA TASARISI’

Ardından konuşan Ekolojist İlksen Dinçer Baş, Türkiye’deki ekoloji örgütleri olarak ekokırımın yasada bir suç olarak yer alması için birçok çalışma yaptıklarını kaydetti. Baş, “Normalde Meclis yasa tasarısını hazırlar ama bu sefer ekoloji örgütleri olarak bir ‘Ekokırım Yasa Tasarısı’nı hazırladık. Ekokırım yasa tasarısını 28 Kasım’da Meclis’e sunacağız” ifadelerini kullanarak bir ilk gerçekleştireceklerini belirtti.

Editör: Hamza Özkan