HABER MERKEZİ- Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, çete operasyonları dahilinde açığa alınan Ankara Emniyeti Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen ve Ankara Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan’ın da içinde bulunduğu üst düzey emniyet kadrolarının 10 Ekim Ankara Gar Katliamındaki sorumluluklarını hatırlattı.

EMEP resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılan video aracılığıyla seslenen Karaca, “Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığına gelmesiyle başlayan çete operasyonları, halef selef bakanların güç ve çıkar tartışması olarak her gün medyada yer buluyor. Meclis’in açıldığı gün patlayan bombanın dahi aslında devlet içinde patlayan bir bomba olduğu tartışmasının yankısı sürüyor. Çete liderlerinin ifade tutanaklarında Soylu’nun ve onun bakanlık içindeki kadrolarının işaret edildiği bütün bu kirli ilişkiler, bir taraftan da kadro tasfiyesine sahne oluyor. Hakimler, savcılar, emniyet mensupları ve dahasının adının anıldığı bu tabloda; ‘gözden çıkarılanlar’ sıra sıra düşüyor.” diyerek açığa alınan Ankara Emniyeti Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen ve Ankara Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan’a ilişkin açıklamalarda bulundu. 

“RAPORA RAĞMEN HAKLARINDA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI”

Mukadder Kardiyen’in toplumsal muhalefete en ağır şekilde saldıran ve “işkenceci” sıfatını almasına yol açan suçlarıyla hafızalarda olduğunu belirten Karaca “Hem Mukadder Kardiyen’i hem de Alp Aslan’ı size 103 kişinin katledildiği Ankara Gar Katliamındaki şaibeli rolleriyle de hatırlatmak istiyoruz.” diyerek 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda, Ankara Emniyeti hakkında başlatılan idari soruşturma kapsamında düzenlenen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği Raporu’na atıf yaptı.

Mitingi düzenleyen tertip komitesi üyelerinin, miting saatinin şüpheli bir biçimde değiştirilmesi görüşmesinde Mukadder Kardiyen’in olduğunu belirttiğini söyleyen Karaca “Katliamın hemen ardından yaralıların ve katledilenlerin üzerine gaz atma emrini veren de yine Mukadder Kardiyen. İstihbarat gizledikleri için katliamdan sorumlu olan emniyet müdürleri; ifadelerinde, dönemin istihbarat Şube Müdür Yardımcısı olan Alp Aslan’ı tanık gösterdiler. Peki bu isimler hakkında ne yapıldı? Hiçbir şey! Üzerlerinde katliam şaibesi olan kişiler, yıllardır terfilerle ‘görev’ başındaydılar! Ta ki onlara cezasızlık zırhını takanların ayaklarına dolanana kadar! Şimdi her iki tarafı da karanlık olan güç savaşının yemleri oldular.” şeklinde konuştu.

Halef-selef savaşında taraf olmadıklarını belirten Karaca “Ancak bu savaşı yalnızca izleyecek olanlar da değiliz. Devletin iç çatışmalarından ortalığa düşenlerle değil; mücadelemizle adaleti alacağız. Halkın üstüne ölüm gibi çöken bu çürümüşlüğün de çürümeyi gizlemek için giyilen üniformanın altında işlenen her türlü suçun da hesabını soracağız!” dedi. (HABER MERKEZİ)

Editör: Hamza Özkan