AMED - “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” eyleminin 756’ncı haftasında, 16 Ağustos 1991 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Abdulhakim Kartal’ın akıbeti soruldu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” eyleminin 756’ncı haftasında Rezan (Bağlar) ilçesi Koşuyolu Parkı’nda bulunan Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Bu haftaki açıklamaya, faili meçhul bir şekilde katledilen Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, kayıp yakınları, hak savunucuları ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 

Gözaltında katledilen ve kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada konuşan İHD Amed Şubesi Sekreteri Yakup Güven, çocuklarını arayan birçok annenin bu mücadelede yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, devletin sorumluluğunu yerine getirmediğini belirtti. 

‘ÇATIŞMA POLİTİKASI SONLANDIRILSIN’ 

Daha sonra konuşan Şube Başkanı Abdullah Zeytun, cezasızlık politikasına dikkat çekerek, “Cezasızlık sisteminin yarattığı şiddet dalgası, her geçen gün artıyor. Cezasızlık sisteminin yarattığı ve derinleşerek devam eden şiddete dayalı politikaların sonlandırılması gerekmektedir. Hukukun askıya alındığı bu süreci kabul etmiyoruz. Artık bu şiddete dayalı çatışma politikasının sonlandırılması gerekiyor” dedi.

ÇALIŞTIĞI ARACI BULUNDU AMA…

Daha sonra İHD Amed Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz, 16 Ağustos 1991 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Abdulhakim Kartal’ın hikayesini paylaştı. Kartal’ın iki çocuk babası ve eski Batman Tur Otobüs İşletmesi’nde başkasına ait bir araçta taksi şoförü olarak çalıştığını belirten Akdeniz, şöyle devam etti: “16 Ağustos 1991 tarihinde saat 20.00 sıralarında taksi durağındayken yanına müşteri olarak gelen sivil giyimli 2 kişi Abdulhakim Kartal’dan kendilerini Silvan’a götürmesini ister. Daha sonra söz konusu kişileri Silvan’a götürmek için yola çıkar. Abdulhakim Kartal o gece eve dönmez. Ailesi ertesi sabah, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Emniyet Müdürlüğü’ne ve Jandarma Karakolu’na başvuruda bulunur. 14-15 gün sonra aracı Çewlîg iline kayıtlı sahte bir plaka ile Antalya’da özel bir otoparkta bulunur. Daha sonra Batman Emniyeti tarafından Antalya’da kimliği tespit edilemeyen bir cenaze bulunduğunu Kartal’ın ailesine bildirildiyse de aile kimlik tespiti yapamaz ve o tarihten beri bir daha Abdulhakim Kartal’dan haber alınamaz.”

Açıklama, oturma eylemiyle sona erdi.

Editör: Hamza Özkan