İSTANBUL - 75 yaşında tutuklanan Hatice Yıldız’ın oğlu Alper Yıldız, annesi hakkında verilen kararın siyasi olduğunu belirterek, ağır hasta olan annesinin cezaevinde kalamayacağını belirtti.

İstanbul Esenyurt’ta oturan 75 yaşındaki tutsak annesi Hatice Yıldız’a, cezaevinde bulunan kızına ve kızının koğuş arkadaşına para gönderdiği için hakkında “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla dava açılmış, 3 yıl süren yargılamanın ardından “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Bir dizi sağlık sorunu olan Yıldız, evine gelen polislerin ardından fenalaşması üzerine sedyeyle önce hastaneye daha sonra tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Yüksek tansiyon, göz, bel fıtığı ve omurga eğriliği gibi sağlık sorunları olan Hatice Yıldız’ın oğlu Alper Yıldız, yaşananlara dair ajansımıza konuştu.

Hatice Yıldız’ın oğlu Alper Yıldız

Polislerin eve geldiği sırada işte olduğunu belirten Alper Yıldız, kardeşinin kendisini araması üzerine eve geldiğini belirtti. Polislere annesinin rahatsız olduğunu ve bu şartlarda gözaltına alınamayacağını söylediğini aktaran Yıldız, “Annemin ilaçlarını gösterdim onlara, hasta olduğunu söylediğim halde hiç dinlemediler” dedi.

TEHDİTLERİN ARDINDAN FENALAŞTI

Eve gelen polislerin, kapıyı kırmakla ve annesini zorla götürmekle tehdit ettiğini belirten Yıldız, polislerin tehdidinin ardından annesinin fenalaştığını dile getirdi. Yıldız, “ Annem giderek kötü oluyordu. Bu sefer polislere annemi sağlık ekipleri eşliğinde götürmelerini söyledim. Kabul ettiler ve ambulans geldi. Annemin zaten rahatsızlığı var ayakta duramıyor, eli ayağı titriyor, tansiyon hastası ve ara ara baygınlık geçiriyor. Bunu söylememe rağmen ‘Götüreceğiz’ dediler” diye belirtti.

MUAYENE EDİLMEDİ, DARP YOKTUR DENİLDİ

"Çocuğun cinsel istismarına hep birlikte dur diyelim" "Çocuğun cinsel istismarına hep birlikte dur diyelim"

Annesinin hastaneye götürüldüğünü belirten Yıldız, polislerin yanına gelerek, “Annenin bir şeyi yok, hadi gidiyoruz” dediklerini ifade etti. Israrla doktorla görüşmek istediğini söyleyen Yıldız, “Baktım bir sağlık personeli geldi, doktor değildi, bundan kesin eminin. Elinde de bir tane ‘darp görmemiştir’ raporu var. Baktım rapora, annemin kan tahlilleri, kalp grafiği falan hiçbiri yoktu. Daha o tahliller çıkmadan annemi zorla sedyeden kaldırıp götürdüler. Beni de ‘Hastanede sesini çıkaramazsın, seni de gözaltına alırız, seni de götürürüz’ şeklinde tehdit ettiler. Annemi o şekilde tekerlekli sandalyeye zorla oturtturup götürdüler. ‘Biz Vatan’a götürüyoruz, yarın sabah adliyeye çıkacak’ dediler ama ben daha eve ulaşmadan avukat beni arayıp annemi cezaevine götürdüklerini söyledi” şeklinde konuştu.

 ‘KARAR SİYASİ’

Annesinin ağır hasta olduğunu ve cezaevinde kalamayacağını belirten Yıldız, annesine verilen hapis cezasının hukuk dışı bir karar olduğunu belirtti. Kararın siyasi olduğunu vurgulayan Yıldız, “Avukatımız şu anda elinden gelen çabayı gösteriyor, bir üst mahkemeye itiraz hakkımızı kullanacağız. Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacağız. Annemin hasta olduğunu, bu şekilde cezaevinde kalamayacağına dair tüm haklarımızı kullanacağız” dedi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236936