İZMİR - Veli-Der İzmir Şubeleri, çocuklara ücretsiz yemek verilmesi için “Türkiye okul yemeği koalisyonu” kurdu. 

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubeleri, çocuklara ücretsiz yemek verilmesi için “Türkiye okul yemeği koalisyonu” kurdu. Karşıyaka İZBAN durağı önünde yaptıkları açıklama ile koalisyonun kuruluşunu ilan eden Veli-Der, "Çocuklara besleyici, sağlıklı ve ücretsiz yemek dağıtılmasını istiyoruz” pankartını açtı. Açıklamaya aileler ve öğrenciler de katıldı. 

Olan, TBMM Başkanlığına Kürt diline yönelik baskıyı sordu Olan, TBMM Başkanlığına Kürt diline yönelik baskıyı sordu

Veli-Der İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Turgut Aydın, ülke genelinde okul yemeğinin tüm öğrenciler için tartışmasız en temel hak ve talep olduğunu söyledi. Yetersiz beslenmenin, çocukların akademik başarısını ve okula devamını etkilediğini dile getiren Aydın, "Dünyada bu sorunların çözümü için en etkili ve en yaygın şekilde kullanılan müdahale programı okul yemeğidir. Çocuklarımızın eşit, parasız, laik, kamusal eğitim hakkı için tarihi bir çağrı yapıyoruz. Tüm okul velilerini, demokratik kitle örgütlerini çocuklarımızın geleceğine sahip çıkan herkesi, kitlesel okul terklerinin durması, yoksulluktan kaynaklı çocuklarımızın çocuk yaşta çocuk işçilik yapmak zorunda bırakılmaması, yetersiz beslenme, gelişim yetersizliği, sağlık sorunlarıyla baş başa bırakılmaması için Türkiye Okul Yemeği Koalisyonun da sesimize ses olmaya çağırıyoruz” dedi.

Açıklamada konuşan öğrenciler de, okulda bir öğün yemek, sağlıklı suya erişim, okula ulaşım gibi sorunların çözülmesini istedi. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/230466