ANKARA

Eş Başkan Alağaş’ın yurt dışı yasağı kaldırılmadı Eş Başkan Alağaş’ın yurt dışı yasağı kaldırılmadı

Türkiye ve Kurdistan cezaevlerinde "Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” talebiyle 27 Kasım’da açlık grevi başlatıldı. Dönüşümlü açlık grevi eylemi 15 Şubat'a kadar devam edecek. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Eşbaşkanı Ömer Faruk Yazıcı, İç Anadolu Bölgesi’nde 21, toplamda ise 104 cezaevinde tutsakların açlık grevi eylemi başlattığı bilgisini paylaştı.

YETKİLİ KURUMLARA DİLEKÇE

Yazmacı, tutsakların taleplerinin net olduğunu belirterek, "Tutuklular, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin topluma yayıldığını ve bu nedenle Sayın Öcalan'ın özgürlüğünün aynı zamanda Kürt sorunun çözümü olduğunu söylüyor. Onun için bu eylem, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ve Kürt sorunun çözümüne yöneliktir” dedi. Yazmacı, tutukluların açlık grevinin yanı sıra yetkili ulusal ve uluslararası kurumlara da dilekçe ve yazılar gönderdiğini aktardı. 

Cezaevlerinde başlatılan eylemlere herkesin destek olması gerektiğini belirten Yazmacı, eyleme dair görüştükleri tutsakların taleplerinin karşılandığı güne kadar eylemlerini sürdüreceklerini söylediğini paylaştı. Yazmacı, "Tutukluların seslerine ses olmak zorundayız. Herkes bu konuda elini taşın altına koymak zorundadır. Salgın sürecinden itibaren tutuklulara yönelik korkunç tecrit devreye girdi. Tutuklulara iletişimsizlik dayatılıyor, insani temaslardan yoksun bırakılıyorlar. Tecrit uygulanıyor. Tutuklular bu kadar dar imkanlara rağmen yine topluma ses oluyorlar. Bu çağrıya ses vermek zorundayız" diye konuştu. 

İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NDEKİ CEZAEVLERİ 

Yazmacı, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan 21 cezaevinde tutsakların dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattıklarını aktardı. Yazmacı, grevlerin başlatıldığı cezaevlerini şöyle sıraladı: 

* Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi

* Bolvadin T Tipi Kapalı Cezaevi

* Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi 

* Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi

* Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi 

* Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi

* Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi 

* Kayseri Bünyan T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi

* Kayseri 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi

* Kayseri 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi

* Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevi 

* Kırşehir S Tipi Kaplı Cezaevi

* Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

* Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi 

* Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi 

* Çorum T Tipi Cezaevi 

* Çorum Sungurlu T Tip Cezaevi 

* Yozgat 1 Nolu T Tipi Cezaevi

* Yozgat 2 Nolu T Tipi Cezaevi

* Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi

* Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi

MA / Hakan Yalçın

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225527