Dünya Belediye Başkanı Ödülü aralarında Reqa Belediye Başkanı Leyla Mustafa’nın da olduğu dokuz belediye başkanına verildi.

Dünya Belediye Başkanı Ödülü (World Mayor Award) her yıl dünyanın dört bir yanındaki belediye başkanlarının faaliyetleri izlenerek veriliyor. Özellikle belediye başkanlarının seçmenlerine yönelik hizmet kalitesi, ulusal ve uluslararası olarak şehirlere katkıları göz önüne alınıyor. Organizatörler Belediye Başkanı Ödülü’nün ücretsiz olduğunu ve bu seçimin ne bir reklam ne de ticari bir eğilim tarafından yönlendirilmediğini belirtiyor.

Covid-19 salgını ve iklim krizi nedeniyle 2021 Dünya Belediye Başkanı projesinde daha güçlü, daha adil ve daha yeşil kentler esas alındı. 2021 yılı ödülü için dünyanın farklı yerlerinden dokuz belediye başkanı seçildi. Seçilen dokuz belediye başkanı arasında Reqa Belediye Başkanı Leyla Mustafa, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb de var.

Açıklamada, “Dünya Belediye Başkanı Jüri Ödülü, Reqa Belediye Başkanı Leila Mustapha'ya, IŞİD'in işgalinden sonra Reqa'yı yeniden inşa etme çabalarından dolayı verildi” denildi.

Tarihte bugün yaşanan diğer önemli gelişmelerden bazıları şu şekilde: 

1816: ABD’li yazar ve editör Mary Hall Barret Adams bugün doğdu. Hıristiyan evrenselciliğinin ilkelerine inan Mary için Rahip Dr. Sylvanus Cobb  şöyle demişti: “Her zaman mütevazi, cana yakın, entellektüel, yardımsever biriydi.” Mary, 8 Aralık 1860’da yaşama veda etti.  

1857: ABD’li embriyolog ve politikacı Julia Platt, bugün dünyaya geldi. Lisans derecesini Harvard Annex’te araştırma yapmak üzere taşınmadan önce Vermont Üniversitesi’nden alan Julia, birçok üniversitede çalıştı. Kafatası içini, köpek balıkları ve bölünmeyi inceleyen Julia, kafatası iskeletinin nöral krest kökenine illişkin hipotezi, ancak yaklaşık 50 yıl sonra Sven Hörstadius ve Sven Sellman tarafından onaylandığında kabul gördü. 

1934: ABD’li feminist yazar, eğitimci, sanatçı ve aktivist kimliğiyle bilinen Katherine Murray Millet bugün doğdu Oxford Üniversitesi’nde okuyan Katherine, birinci sınıf onur derecesiyle ödüllendirilen ilk ABD’li kadındı. İkinci dalga feminizm üzerinde ufuk açıcı bir etki olarak tanımlanan Katherine, aynı zamanda en fazla Columbia Üniversitesi’ndeki doktora tezine dayanan 1970 yılında yayımlanan “Cinsel politika”  adlı kitabıyla tanınır. Feminizm, insan hakları, barış, sivil haklar ve anti-psikiyatri hareketler Katherine’in özelliklerinden bazılarıdır.  Katherine’nin eserlerinden devlet onaylı işkenceyi konu alan kitap ve annesiyle olan ilişkisini anlatan kitap, 2011 ve 2013 yılları arasında Edebiyat Lamda Pioneer Ödülü aldı. 

2004: Türk Ceza Kanunu tasarısına yönelik itirazlarını dile getirmek üzere Ankara’da bir araya gelen kadınlar,  “Bedenimiz Cinselliğimiz Bizimdir - TCK’daki Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yürüyoruz” pankartı arkasında Meclis’e yürüdü. 

Yürüyüşe Van’dan, Eskişehir’den, Diyarbakır’dan, Samsun’dan, Çanakkale’den, Batman’dan, İstanbul’dan, İzmir’den ve Ankara’dan kadınlar katıldı. Ka-Der Ankara Şube Başkanı İlknur Üstün, Meclis kapısı önünde kadın örgütlerinin ortak basın bildirisini okudu. İlknur, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin hükümet programını açıklarken kadın-erkek eşitliğine öncelik verileceğini söylediğini, ancak TCK’da kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık yapıldığını belirterek “Devlet cinselliğimizi baskı altına almak yerine haklarımızı korumak zorundadır” dedi.

Aynı gün Meclis’te görüşülmeye başlanan TCK tasarısında “namus” adı altında gerçekleşen katliamların faillerine verilen indirimlerin devam ettiğini, 15-18 yaş arasındaki gençlerin gönüllü ilişkilerine ceza getirildiğini, ‘müstehcenlik’ gibi bir maddeyle ifade özgürlüğünün kısıtlandığını, zinanın suç sayılmasının önerildiğini söyleyerek tasarıya karşı çıktılar. Ayrımcılık maddesine ‘cinsel yönelim’in eklenmesini ve nitelikli insan öldürme maddesine alınan ‘töre saiki’ ifadesinin ‘namus saiki’ olarak değiştirilmesini önerdiler. Bekaret kontrollerinin bütünüyle yasaklanması da talepler arasındaydı.

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde toplanan grup Meclis’e yürüdü. Yürüyüşleri ses getirdi, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan yürüyüşten sonra şöyle bir açıklama yaptı: “Ben Türk kadınının geleneklerine, ahlak anlayışına yakışmayan bazı pankartları gördüğüm zaman Türk kadını adına buna çok üzüldüm.”

TCK tasarısı Meclis’te kabul edildi. Bunun sonucunda ‘töre saiki’ ifadesiyle birçok namus cinayeti adı altında gerçekleşen ‘faili nitelikli insan öldürme’ maddesi kapsamı dışında kaldı. Bekaret testi için hâkim ve savcı kararı çıkarmak kolaylaştı, 15-18 yaş arası kişilerin kendi rızalarıyla girdikleri cinsel ilişkilere hapis cezası getirildi, ayrımcılık maddesine cinsel yönelim eklenmedi.

2015: KHK ile kapatılan Digi Medya Platformu’ndan RTÜK lisanslı yayın yapan Özgür Gün TV’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kanalın ekranı karartıldı. 

2016: KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olan ve “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan yazar ve dilbilimci Necmiye Alpay, İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi (DSZP) tarafından onur üyeliğine seçildi. DSZP’nin Türkiye’deki yazarların ve gazetecilerin içinde bulunduğu zor koşullara dikkat çekti.

2016: Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olan ve "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanan yazar ve dilbilimci Necmiye Alpay, İsviçre'nin Almanca Pen Merkezi (DSZP) tarafından onur üyeliğine seçildi. 

2021: Afganistan’da kadınlar, Taliban’ın getirdiği burka zorunluluğu ve bunun sanki ülkenin kültürüymüş gibi yansıtılmasına tepki gösterdi. Kadınlar, renkli kıyafetleriyle #KıyafetimeDokunma kampanyası başlattı. Afganistanlı kadınlar, sanal medya üzerinden #KıyafetimeDokunma kampanyası başlattı. Kampanya, vücutlarının tamamını kapatarak Kabil’de Taliban yanlısı bir yürüyüş yapan kadınların medyaya yansıması sonrası başladı.

( Kaynak: JINNEWS )