ABD’de tarihinde kadınlar, çalıştığı fabrikada emeklerinin sömürülmesine karşın, ilk işçi grevini 30 Aralık 1828’de gerçekleştirdi.

15 Kasım 2021: Londra'da şiddete karşı eylem gerçekleştirildi 15 Kasım 2021: Londra'da şiddete karşı eylem gerçekleştirildi

ABD’de 1812 yılında kurulan Dover Pamuk Fabrikası/Cohecho Tekstil Fabrikası’nda kadın ve çocuklar çalıştırılıyordu. Düşük ücret ve günde 12 saat çalışma ile emeği sömürülen kadınlar, fabrika el değiştirince ücretlerdeki azalmaya karşı fabrikayı boşalttı. Kadınlar fabrikanın etrafında ellerinde pankart ve dövizlerle dolaştı ve eylemlerini görünür kılmak için birkaç varil barut ateşledi. Kadınlar şehre doğru bir yürüyüş de yaparak greve çıkma nedenlerini önüne gelene anlattı. ABD tarihinde kadınlar tarafından örgütlenen ilk grev olarak anılan Dover Fabrikası, grevini bazı gazeteler desteklerken, bir kısmı karşısında yer aldı. 

Tarihte bugün gerçekleşen diğer önemli gelişmeler şöyle:

1990: Türkiye İnsanlar Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve 32 insan hakları savunucusu tarafından 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında kuruldu. 

2017: Tiyatronun yanı sıra televizyonda da izleyici karşısına çıkan sanatçı Ayşe Selen yaşamını yitirdi. 

2020: Arjantin’de kürtaj yasasının Senato’da onaylanmasının ardından, kadınlar başkent Buenos Aires’teki Ulusal Senato binası önünde nöbet eylemi başlattı.

2020: Hindistan'ın Kerala eyaletinin en büyük kenti Thiruvananthapuram'ın belediye başkanı olarak seçilen 21 yaşındaki Hindistan Komünist Partisi-Marksist (CPI-M) üyesi Arya Rajendran göreve başlamak için yemin etti.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/224138