Erktolia, 2015 yılında beyaz eşya markası Profilo’nun cinsiyetçi reklam filmine karşı “Ev işleri sadece kadınların görevi değildir” başlığıyla imza kampanyası başlattı.

Profilo, “hassas annelere” yönelik hazırladığı ve cinsiyetçi işbölümünü pekiştiren reklam filmine karşılık Erktolia, "Ev işleri sadece kadınların görevi değildir" başlığıyla imza kampanyası başlattı. Erktolia, imza kampanyası metninde reklam filminin kadınları ev işlerinden sorumlu gibi gösterdiğine işaret ederek, markayı, reklam kampanyasında kullandığı “We can do it” görseline uygun tavır almaya ve reklam filmini kaldırmaya davet etti.

Tarihte bugün yaşanan kimi önemli gelişmeler de şöyle:

2017: İstanbul’da iki gün işe gidemediği için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yemekhanesi'ndeki işinden çıkarılan Ayfer Dişkaya, Başhekimlik binası önünde işine geri dönmek için direniş başlattı. Ayfer, Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev-Turizm-İş) ile birlikte bir hafta boyunca hastane yönetimi ile yaptığı görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca direniş kararı aldı.

2017: Bangladeş’in batısındaki Kumarkhali kasabasında görev yapan imam ve 5 cami görevlisi cuma namazından sonra kadınların tarlada çalışmasına karşı çıkan bir fetva verdi. Bunun üzerine polis, 6 kişiyi gözaltına aldı.

2017: Devrimci Partili Kadınlar, Birleşik Devrimci Parti Kadın Konferansı’nın sonuç metnini yayınladı. Metinde savaş politikaları, KHK’ler ve yasalarla yaşam alanları daraltılan kadınlara “mücadele” çağrısı yapıldı.

2017: BizBizze Kadınlar için Fikir ve Destek Derneği, kuruluşunu deklare etti. “Birlikte hep daha güçlüyüz” diyen kadınların girişimiyle ortaya çıkan ve kadınlara ücretsiz eğitim, koçluk, mentorluk ve danışmanlık hizmetleri veren Bizbizze Projesi, daha geniş kitlelere ulaşmak için yola dernekleşerek devam etmeye karar verdi. BizBizze Derneği faaliyetlerini kadınların öncülüğünde, katılımcı ve yerel aktörlerin inisiyatif almasına olanak sağlayacak şekilde sürdürecek.

5 Aralık 1935: Kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti 5 Aralık 1935: Kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti

2018: "Kadının sesi yaşamın yüzü" sloganıyla 8 Mart 2018’de test yayına başlayan, 30 Haziran 2018'de ise normal yayına geçen kadın televizyonu Jin TV, Nilsat uydusundan yayın yapmaya başladı.

2019: Güney Amerika ülkesi Şili’de erkek-devlet şiddeti, taciz, tecavüz ve katledilmelere karşı kadınların gerçekleştirdiği Las Tesis dansı Ankara Güvenpark’ta da kadınlar tarafından yapılmak istenmiş, ancak polis saldırısı gerçekleştirilmişti. Saldırıda gözaltına alınan 9 kadın serbest bırakıldı.

2020: Avustralya’nın Sydney kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) Kadın Komitesi öncülüğünde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit protesto edildi. Eylemde yapılan konuşmalarda kadınların AKP-MHP iktidarından hesap soracağı vurgulandı.

2020: Dijital medyada taciz faillerini teşhir eden kadınlarla dayanışan 62 kadın örgütü, “Sessiz kalmayan her kadının yanında olacağız ve mücadelemizden asla geri adım atmayacağız” dedi.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/223099