Hindistan’ın güneyindeki Kerala eyaletinde  yaklaşık 5 milyon kadın, Hinduizm’in en önemli tapınaklarından olan Sabarimala’ya kadınların girebilmesini ve cinsiyet eşitliğini savunmak için kadın zinciri oluşturdu.

Tarihte bugün yaşanan kimi gelişmeler şöyle:

5 Aralık 1935: Kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti 5 Aralık 1935: Kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti

1818: İngiliz şarkıcı ve oyuncu Priscilla Horton, bugün dünyaya geldi. 18 Mart 1895’te yaşamını yitiren Priscilla, dansı ve net kontralto sesiyle tanınıyordu. 

1991: Sharon Pratt Dixon, Washington Belediye Başkanı olurken, bu göreve gelen ilk Afro-Amerikalı kadın oldu. 

2012: Anayasa Kadın Platformu, kadınların eşit temsili, işyerlerinde her türlü ayrımcılık, cinsel taciz ve mobbinge karşı Meclis’e öneri sundu. 

2016: Meksikalı kadın siyasetçi ve Demokrat Parti (PRD) üyesi Gisela Raquel Mota Ocampo, 5 yıl önce bugün ateşli silahla katledildi. 

2018: Kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i özsavunma hakkını kullanarak öldürdüğü için hakkında verilen müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım için kadınlar İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde “#BenDeNEVİN'in yanındayım” diyerek bir araya geldi. Kadınlar buradan sloganlar ve alkışlar eşliğinde Kalkedon Meydanı'na yürüdü.

2018: İzlanda'da 1 Ocak'tan itibaren hem devlete bağlı hem de özel işyerlerinde erkeklere kadınlardan daha fazla maaş verilmesi yasaklanarak, ülkede ücret eşitsizliği ortadan kaldırıldı.

2018: ABD'de sinema sektöründeki 300'den fazla kadın "Time's Up" (Süre Doldu) adlı inisiyatifi kurarak cinsel saldırılara karşı yeni bir kampanya başlattı.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/224267