Komünist ve feminist kimliğiyle bilinen Trinidad doğumlu gazeteci Claudia Jones, 24 Aralık 1964’te yaşamını yitirdi. 

Ailesiyle birlikte ABD’ye göç eden Claudia, sonraki yıllarda sürgün edildiği İngiltere’de, ilk büyük siyahi gazete olan West  Indian Gazette’yi kurdu. Claudia, dünyanın ikinci en büyük yıllık karnavalı olan Notting Hill Karnavalı’nın kurulmasında merkezi bir rol oynadı. 

Tarihte bugün yaşanan diğer önemli gelişmelerden bazıları şu şekilde: 

1843: Estonyalı bir şair ve yazar olan Lydia Emilie Florence Jannsen,  bugün dünyaya geldi. 19.yüzyılın Estonya’sında yazarlık kadınlar için pek uygun görülmese de Lydia yazmaya devam etti. 

1869: Hollandalı bir komünist ve şair olan Henriette Goverdine Anna, bugün doğdu. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen Henriette, politik kimliğiyle de tanınırken, aynı zamanda felsefi yazılar da kaleme aldı. 

5 Aralık 1935: Kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti 5 Aralık 1935: Kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti

1895: ABD’li jeolog Marguerite Thomas Williams, bugün doğdu. ABD’de jeoloji alanında doktora yapan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu. 

1943: Finlandiya’da 2 dönem cumhurbaşkanı seçilen Tarja Kaarina Halonen bugün doğdu. Tarja Finladiya'nın 11. cumhurbaşkanı ve ilk kadın cumhurbaşkanıdır. 

2015: Şilili avukat ve siyasetçi Adriana Margarita Olguin Büche, bugün yaşamını yitirdi. Adriana, aynı zamanda Şili’nin ilk kadın bakanı olarak da biliniyor.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/223762