Amerikalı besteci, söz yazarı ve piyanist, aynı zamanda insan hakları savunucusu Nina Simone yaşama veda etti. 

Nina, siyahilerin mücadelesinde Martin Luther King’le aynı saftaydı. Efsanevi caz vokalisti olarak tanımlanan sanatçı, protest kişiliği, yatıştırıcı sesi ile gönüllerde iz bıraktı. 

Tarihte bugün yaşanan kimi gelişmelerden bazıları şöyle: 

1916: İngiliz yazar Charlotte Bronte 1816 yılında bugün dünyaya geldi. İlk kitabı olan ve 1847’de yayınlanan “Jane Eyre” isimli ilk romanıyla bilinen Charlotte, Victoria döneminde kadın yazarların ciddiye alınmaması üzerine romanı, “Currer Bell” ismiyle yayınlandı. Charlotte, iki roman daha yazdı. Charlotte 1855’de dokuz aylık hamileyken yaşamını yitirdi. 

1939: Yazar ve insan hakları savunucusu Helen Prejean, 82 yıl önce bugün dünyaya geldi. İdam cezası karşıtı ve bunun için mücadele eden Helen, 1993-1995 yılları arasında ailelere yardım etmek için kurulan gruplara katılır. Ölüm cezasının kaldırılması için kurulan koalisyonun başkanlığını yapan Helen, 1993 yılında yazdığı “Dead Man Walking” adlı kitabı ile tanınıyor. 

2008: İstanbullu ve Gebzeli kadınlar, İtalyan sanatçı ve aktivist Pippa Bacca için eylem yaptı. Pippa, sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile beraber dünya barışı yolculuğuna çıkmıştı. Milano’dan başlayan ve Tel-Aviv’de noktalanması planlanan yolculuğunda, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında tecavüze uğramış ve ardından katledilmişti.

2021: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, sürekli basın kartı sahibi, gazeteci, yazar, senarist Tülay Bilginer yaşamını yitirdi.

(JINNEWS )