MÊRDÎN – 30 yıl sonra tahliye edilen Nevzat Öztürk, memleketi Mêrdîn’de çiçeklerle karşılanırken, “Şu ana kadar zindandaydım, bundan sonra direnişimiz dışarıda devam edecek” dedi.

Bolu F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 30 yıl 3 ay cezaevinde kalan ve 11 Ekim günü tahliye edilen tutuklu Nevzat Öztürk, tahliyesinin ardından memleketi Mêrdîn’e geldi. Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) yöneticilerinin yanı sıra Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi (HEDEP) Mêrdîn milletvekilleri Kamuran Tanhan ile Beritan Güneş Altın’ın da aralarında bulunduğu kitle, Öztürk’ü Mêrdîn Havaalanı önünde çiçekler eşliğinde karşıladı. Öztürk’ün havaalanı önüne gelmesiyle beraber kitle alkışlar ve zılgıtlar atarken, kendisini karşılayanlarla tek tek selamlaştı.

Karşılamada konuşan Öztürk, kendisini karşılayanlara teşekkür ettiğini ve bunun kendisini mutlu ettiğini dile getirerek, “Direniş her yerde. Şu ana kadar zindandaydım, bundan sonra direnişimiz dışarıda devam edecek. Zindanda her şey baskı altında yürütülüyor. Bugüne kadar onurumuzla ayakta kaldık. Maneviyatımızla ayakta kaldık. Keyifle dışarıya çıktık, dışarıda da mücadelemizi, direnişimizi büyüteceğiz. Emeğimize, halkımıza sahip çıkacağız. Direniş her yerde aynıdır. Dışarıda direniş için daha fazla imkan var. O nedenle herkese başarılar diliyorum” dedi.

Öztürk ve beraberindekiler ardından Artuklu ilçesine bağlı Qesra Qelendera kırsal mahallesine geçti.

NEVZAT ÖZTÜRK HAKKINDA

İstanbul’da 1992’de gözaltına alınan Nevzat Öztürk, çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce (DGM) "Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla müebbet hapis cezası verilerek tutuklandı. Bayrampaşa Cezaevi’ne götürülen Öztürk, tutukluluğu boyunca 5 ayrı cezaevine sevk edildi. Son olarak Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. İnfazını 23 Haziran’da tamamlayan Öztürk, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından, “Elektriği tasarruflu kullanmama” ve “Cezaevi kütüphanesinde yeterince kitap okumadığı” gibi gerekçelerle infazı bir kez yakıldı.

Editör: Hamza Özkan