MERSİN - ATK'nin "cezai ehliyeti yok" yönünde verdiği rapora rağmen 14 yaşındaki B.T. cezalandırılmak isteniyor. 

Mersin'de 14 yaşındaki B.T. adlı ortaokul öğrencisi, sanal medya platformu TikTok'tan 2 Kasım 2022 ila 11 Ağustos 2023 tarihleri arasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 27 Eylül'de yapılan ev baskınında gözaltına alındı. B.T.'nin, paylaştığı görsellerde HPG'lilerin olduğu ve bazı Kürtçe şarkılar nedeniyle "örgüt propagandası yaptığı" ileri sürüldü.  Savcı, gözaltı günü Mersin 2’nci Sulh Ceza Hakimliği'nden, geçmiş tarihlerde meydana gelen “faili meçhul” olayların aydınlatılması amacıyla B.T.'den kan örneği alınması için talepte bulundu. 

Zeydan'ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı'nın 'talimatıyla' geri alındı Zeydan'ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı'nın 'talimatıyla' geri alındı

Hakimlik, savcının talebini kabul etti. Aynı gün ifadesi alınan B.T. tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. B.T.’nin avukatı, müvekkilinin çocuk yaşta olduğuna işaret ederek, soruşturma öncesi savcının müvekkili hakkında “fariki mümeyyizlik (cezai ehliyet)” raporu almadığına işaret etti. B.T. hakimlik ifadesinin ardından imza şartıyla serbest bırakıldı.  

'SUÇU ANLAMA YETENEĞİ GELİŞMEMİŞ' RAPORU

B.T. hakkında ilerleyen süreçte 3 sayfalık bir iddianame hazırlandı. Mersin 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi iade etti. Mahkeme, "B.T.’nin işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azalıp azalmadığının şüpheye yer vermeyecek şekilde kesin olarak tespit edilmesi" amacıyla Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) "fariki mümeyyizlik" raporunun soruşturma öncesinden alınması gerektiğine işaret etti. Mahkeme, bu konuda Yargıtay’ın daha önce verdiği emsal kararları da hatırlatarak, iddianamenin iade edilmesinin gerekçesini açıkladı. Savcı, bunun üzerine ATK’den “fariki mümeyyizlik” raporu istedi. ATK Mersin Adli Tıp Şube Müdürlüğü, “Suçun anlam ve sonuçlarını anlama ve davranışlarını yönlendirme yeteneğinin gelişmemiş" olduğu yönünde rapor verdi. 

ADLİ KONTROL KALDIRILMADI

B.T.'nin avukatı Gazi İnci, söz konusu rapora rağmen müvekkili hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmadığını ifade etti. İnci, soruşturmanın hukuksuz olduğuna işaret ederek, "Yakalama, el koyma, gözaltı kararları aslında bir prosedür meselesi. Ancak faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için mahkemeden kan ve DNA örneği alınması kararı başka bir soruşturma için alınan bir tedbir talebidir. Bu tür talepler ancak ve ancak suça konu olan olayla ilgili şüpheliyseniz talep edilir. Ama benim müvekkilim 13 yaşındaydı. Savcı henüz benim müvekkilimin meyyiz olup olmadığına karar vermeden, yani suç işleme ehliyetinin olup olmadığını, suç fiilinin anlam ve sonuçlarını bilmeden soruşturma yürütüyor. Bu dosya ATK’ye gitti ve ATK ‘cezai ehliyeti yoktur’ raporu verdi” dedi. 

İnci, müvekkili hakkında tedbir amaçlı talep edilen kan örneğinin alınması kararının soruşturmaya hiçbir faydasının olmayacağını belirtti. İnci, soruşturma nedeniyle müvekkilinin psikolojik sorunlar yaşadığına işaret ederek, "Müvekkilim hakkında bugün adli kontrol uygulamaları devam ediyor. Bu uygulamalardan dolayı da her hafta karakola imzaya gidiyor. İmzaya giderken de bu travmaları pekiştiriliyor sürekli” ifadelerini kullandı.

MA / Ergin Çağlar

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223579