AMED - HDP’li eski 8 milletvekilinin 3 ayrı suçlamadan yargılandığı davanın duruşması, avukatların mazeret bildirmesi ve vekillerin duruşmaya katılmaması nedeniyle ertelendi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP eski Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel ile eski milletvekilleri Altan Tan, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan ve Saadet Becerikli hakkında “Görevi yaptırmamak için direnmek”, “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla açılan davanın duruşması Silvan Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Siyasetçilerin katılmadığı duruşmaya, avukatlar da mazeret bildirdi. 

Mahkeme heyeti avukatların mazeret dilekçelerini kabul ederek, Kocaeli 1 Nol’u Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Figen Yüksekdağ'ın savunmasının alınması için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar verdi. Heyet, eski vekiller Saadet Becerikli ve Ahmet Yıldırım'ın ifadelerinin alınması için haklarında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Yurt dışında yaşamını sürdüren Ertuğrul Kürkçü'nün ifade işlemleri için yazılan yazıya gelecek cevabın beklenmesi kararı alan mahkeme, duruşmayı 22 Şubat 2024’e erteledi. 

Editör: Hamza Özkan