AMED - Sûr Belediyesi’nin görevden alınan meclis üyesi Birsen Güneş hakkında “örgüt üyesi” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Sûr Belediyesi Meclis üyesi seçilen ancak daha sonra görevden alınan Birsen Güneş hakkında katıldığı eylem ve etkinlikler nedeniyle “örgüt üyesi” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Güneş ve avukatı Orhan Sıcakyüz hazır bulundu.

Katıldığı eylem ve etkinlikler ile evinde yapılan polis baskınında el konulan kitapların suç delili özelliği taşımadığını ifade eden Güneş, suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 

CEZA TALEBİNDE BULUNDU

DİYARBAKIR- Savunmaların ardından mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, Güneş’in “örgüt üyeliği” suçundan 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 

Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Sıcakyüz,  müvekkilin Sûr Belediye Meclis üyesi iken katıldığı eylem ve etkinliklerin suçlama konusu yapıldığını ifade ederek, müvekkilinin meclis üyesi olup olmadığına dair müzekkere yazılmasını talep etti. Sıcakyüz, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Güneş’in hangi tarihler arasında Sur Belediyesi’nde görev aldığına ilişkin belediyeye müzekkere yazılmasına karar veren mahkemeye heyeti, Güneş’in avukatının savunmasını hazırlaması için duruşmayı 24 Ekim’e erteledi. 

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan