HABER MERKEZİ -  Hüda Kaya’nın tutuklanmasının intikam siyasetinin sonucu olduğunu vurgulayan HEDEP, herkesi bu hukuksuzluğa itiraz etmeye çağırdı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem milletvekili Hüda Kaya’nın tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  “İktidarın Kobanî kini dinmiyor; Hüda Kaya’nın tutuklanması intikam siyasetinin sonucudur” başlığıyla yapılan açıklamada, “Hüda Kaya, her dönem hak savunucusu kimliği ile dikkat çekmiş, hiçbir zaman egemenlerin baskılarına boyun eğmemiş bir yol arkadaşımızdır. Gözaltına alınıp tutuklanması da iktidarın partimize, siyasetimize, kendisi gibi düşünmeyenlere ve teslim olmayan toplumsal kesimlere yönelik intikam siyasetinin sonucudur” denildi. 

‘KADIN KİMLİĞİNE YÖNELİK SALDIRI’

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Hüda Kaya, hakkındaki fezleke için avukatı vasıtasıyla birkaç kez ifade vermek istemiş, ancak soruşturma savcılığı ifadesini almamıştır. Soruşturmada kaçak muamelesi yapılmış ve bir program için yurt dışına gideceği sırada İstanbul Havaalanında gözaltına alınarak adeta kendisine tuzak kurulmuştur. Hüda Kaya’nın özellikle bugün, yani 1 Kasım Dünya Kobanî Gününde tutuklanması tesadüf değildir. ‘Kobanî düştü düşecek’ diye hayal kuranların yaşadığı hüsran, yıllardır özellikle Kürt halkına ve partimize yönelik bir intikam duygusuna dönüşmüştür. Halen devam eden ve hukukun yerle bir edildiği Kobanî Kumpas Davası bunun sonucudur. Hüda Kaya’nın bir kadın devrimi olan Kobanî Direnişinin yıl dönümünde tutuklanmış olması ayrıca kadın kimliğine yönelik de bir saldırıdır. 

YAPILAN AHLAKSIZDIR

Yıllardır 28 Şubat’tan nemalanan AKP, o dönemin mağdurlarından Hüda Kaya’ya bugün daha büyük bir mağduriyet yaşatmaktadır. Çünkü Hüda Kaya, AKP iktidarının belirleyip domine etmek istediği ‘iktidar ve devlet dindarlığı’nın dışında bir inanç yaşamış ve bunun gerektirdiği gibi hakkı, hukuku ve adaleti savunmuştur. İktidar, Kaya şahsında gelişen muteber muhafazakar kimliğe itirazı cezalandırmak istemiştir.  Bu yapılan, haksız ve hukuksuz olduğu kadar ahlaksızdır da. Başka coğrafyalardaki savaşlar için timsah gözyaşı dökerek ‘mazlumların dostu’ hamaseti yapan iktidar ve sözcüleri, bu toprakları mazlumların mağduriyetler coğrafyasına dönüştürmüştür. Elindeki devlet gücüyle Kürtlere ve ezilenlere büyük bir zulüm uygulamaktadır.

HERKESİ HUKUKSUZLUĞA İTİRAZ ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Buradan şunu bir kez daha ifade ediyoruz: Yıllardır uyguladığınız hiçbir saldırı ve baskı bizi yolumuzdan alıkoyamadı, bugün de hiçbir saldırınız bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Siz saldırdıkça biz güçleneceğiz, siz tutukladıkça biz çoğalacağız ve bu zulmünüz mutlaka bir gün sonunuzu getirecek. HEDEP olarak; iktidarın bu nobran ve kendisinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan zulmüne karşı herkesi duyarlı olmaya ve bu hukuksuzluğa itiraz etmeye çağırıyoruz. “

HEDEP Eş Genel Başkanları: Kumpas davalarınız karşısında asla susmayacağız

HABER MERKEZİ – Hüda Kaya’nın tutuklanmasına tepki gösteren HEDEP Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, “Tutuklama kararı hukuk dışıdır. Kumpas davalarınız karşısında asla susmayacağız” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Hüda Kaya’nın tutuklanmasına tepki gösterdi. 

Hatimoğulları, sanal medya hesabından, “1 Kasım Dünya Kobani gününde Hüda Kaya vekilimizin tutuklanması, iktidarın siyasi mesajıdır. Tutuklama kararı hukuk dışıdır, siyasi karardır. Siyasi soykırım operasyonlarından medet uman iktidar büyük yanılıyor. Hüda yoldaşımızın yanındayız. Birlikte direnecek, birlikte özgürleşeceğiz” ifadelerini paylaştı. 

Bakırhan’da sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları belirtti:  “1 Kasım Dünya Kobanî gününde Hüda Kaya vekilimizin tutuklanması üzerinden bizlere mesaj veren iktidara sesleniyoruz . Kumpas davalarınız karşısında asla susmayacağız. Hüda Kaya 28 Şubat darbecilerine nasıl boyun eğmediyse sizin siyasi darbelerinize karşı da boyun eğmeyecek.”

Zeydan'ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı'nın 'talimatıyla' geri alındı Zeydan'ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı'nın 'talimatıyla' geri alındı

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223016