İSTANBUL - “Kaçma şüphesi” olduğu gerekçesiyle tutuklanan HDP eski milletvekili Hüda Kaya’nın avukatı Zilan Leventoğlu, soruşturmanın başından itibaren hukuksuz yürütüldüğü, tutukluluk kararının ise siyasi olduğunu söyledi.  

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan Kobanê soruşturması kapsamında 1 Kasım 2023’te gözaltına alınan ve aynı gün Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Hüda Kaya, 3 aya aşkındır "kaçma şüphesi" olduğu gerekçesiyle Marmara (Silivri) Cezaevi’nde tutuklu. Kaya'nın avukatı Zilan Leventoğlu, soruşturmanın baştan itibaren hukuksuz ve siyasi saiklerle yürütüldüğünü söyledi. Dosyada gizlilik kararı olduğunu ve itirazlarına rağmen kaldırılmadığını vurgulayan Leventoğlu, “Dosya hakkında tek bildiğimiz 6-8 Ekim 2014'te yaşanan Kobanê olayları sebebiyle soruşturmanın açıldığı. Bunun dışında ifade ve sorgu aşamasında Hüda Hanıma isnat edilen eylemler hakkında bir bilgi verilmedi” dedi. 

Av. Zilan Leventoğlu

‘GÖRÜNTÜLERİ EMNİYET SERVİS ETTİ’

Kaya’nın gözaltına alındığı sırada kelepçeli görüntüsünün polis tarafından servis edildiğini belirten Leventoğlu, “Hüda Hanım tutuklanırken ve kelepçelenirken İl Emniyet Müdürlüğü, güvenlik kameraları görüntülerini hukuksuz bir şekilde medyaya servis etti. Bununla ilgili de suç duyurusunda bulunduk. Şu an tek başına tutuluyor ve çoğu tutsak gibi mektuplarla ilgili olsun, ihtiyaçların giderilmesi meselesiyle ilgili olsun sorunlar yaşanıyor” diye konuştu. 

‘SAVUNMA HAKKIMIZ KISITLANDI’

HADEP’li Tanış ve Deniz için açıklama HADEP’li Tanış ve Deniz için açıklama

Dosya hakkında hiçbir bilgi edinemediklerini vurgulayan Leventoğlu, “Dolayısıyla yöneltilen fiillere karşı savunma hakkımız kısıtlandı. Temmuz’da başlayan soruşturma sonrasında aylarca Hüda Hanım ulaşılabilir olmasına rağmen hakkında ‘kaçaklık’ kararı verildiğini öğrendik. Ardından hem yazılı hem sözlü defalarca kez müvekkilimiz burada dememize rağmen, kendisinin ifade vermek istiyorum demesine rağmen hiçbir şekilde ifadesi alınmadı. Ve ‘kaçaklık’ kararı kaldırılmadı. Bilet tarihi ve saati bizzat kendisi tarafından savcılığa bildirilmesine rağmen havaalanında gözaltına alınıp tutuklandı. Hüda Hanım tutuklandığından itibaren biz bu sürecin baştan sona hukuksuz olduğunu hem basına yansıttık hem de defalarca kez yazdığımız itiraz ve taleplerde delilleriyle birlikte dile getirdik. Tüm bunlara rağmen müvekkilimizin kaçmaması, ben buradayım diye defalarca kez belirtmesi karşısında kendisinden ısrarla kaçılması hukuksuzluğun en açık halidir. Nitekim hala tutukluluğun devamı kararları verilmesi de bu hukuksuzluğu büyütmektedir” diye belirtti.

KARARLAR SİYASİDİR

Kaya gibi birçok siyasetçi hakkında verilen kararların siyasi olduğuna dikkati çeken Leventoğlu, şöyle devam etti: “Şu an devam eden tutukluluğun hukuka dayanarak verilmediği ve bu tutukluluğun devam etmesinin de hukuka dayanmayacağı ortadadır. Dolayısıyla hukuk bakış açısıyla baktığımızda Hüda Hanımın tutukluluğun biran önce son bulması gerektiğini görüyoruz. Fakat dediğim gibi süreç hukuka dayanarak yürümediği için bu tutukluluğun yalnızca hukuk zemininde değerlendirilmesi ne yazık ki doğru sonucu vermeyebilir.” 

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Leventoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Hüda Hanımla birlikte siyasi saiklerle özgürlükleri gasp edilen tüm insanların bir an önce maruz kaldıkları bu hukuksuzların son bulmasını, özgürlüklerine kavuşmalarını diliyoruz. Mücadelemiz de bu amaçla devam edecektir.”

MA/ Ömer İbrahimoğlu

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/232529