HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarına dair endişelerin artması üzerine BM ve Avrupa Birliği’ne çağrıda bulunan KNK, İmralı’yı ziyaret etmek amacıyla bir heyet kurulması çağrısı yaptı.

MA'nın haberine göre; İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 24 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan, 28 aydır haber alınamıyor. Aile ve avukat görüş başvuruları “disiplin” cezaları gerekçesiyle reddedilirken, Asrın Hukuk Bürosu’nun yerel mahkemeler ile Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurular da sonuçsuz kalıyor. Kurdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok’un, gönderilen tehdit mektuplarına dair açıklamasının ardından Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarıyla ilgili endişeler arttı. Bunun üzerine harekete geçen Kurdistan Ulusal Kongresi, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu.

KNK Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada, İmralı Cezaevi yönetimi tarafından Abdullah Öcalan’a isimsiz tehdit mektuplarının verilmesi yönündeki haberlerin kamuoyunda büyük endişelere neden olduğu belirtildi. Abdullah Öcalan’a 24 yılı aşkın bir süredir ağır tecrit uygulandığı vurgulanan açıklamada, Mart 2007’de de zehirlenmesi ve bu durumun saç örnekleri üzerinde yapılan tahlillerle kanıtlandığı hatırlatıldı.

‘CPT HAREKETE GEÇMEDİ’

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'nin (CPT) şu ana kadar harekete geçmeyi reddettiği ve İmralı cezaevindeki duruma ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmadığı belirtilen KNK açıklamasında, “Özellikle son 28 aydır Sayın Öcalan'ın avukatları ve ailesi kendisini ziyaret edememektedir. Telefon görüşmelerine dahi izin verilmemiştir. Sayın Öcalan'ın son olarak 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi ile kısa bir telefon görüşmesi yapmıştır. Avukatlar, müvekkillerini görebilmek için Türkiye'deki ilgili makamlara ve Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'ne (CPT) sürekli başvuruda bulunmalarına rağmen herhangi bir yanıt alamadılar” denildi. 

İMRALI İÇİN HEYET TALEBİ 

KNK, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlere, Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmek amacıyla bir heyet kurulması çağrısı yapan KNK, tüm devletler ve siyasi güçlerden de Türkiye üzerinde hukuki, siyasi ve diplomatik baskı yapılması talebinde bulundu.

Editör: Hamza Özkan