AMED - Kürt Edebiyatçılar Derneği, tahliyesinin ardından GGM’ye gönderilen Menaf Osman’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

Kürt Edebiyatçılar Derneği, 30 yılın ardından Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan ancak Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne götürülen yazar Abdulmenaf Osman’a ilişkin açıklama yaptı. 

Osman’ın “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” (YUKK) 4 ve 55'inci maddeleri gereği sınırdışı edilemeyecek kişiler arasında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Osman’ın üçüncü bir ülkeye gitme isteğinin temel haklarından biri olduğuna vurgu yapıldı. 

Osman’ın Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmesinin sınırdışı edilme kaygılarını arttırdığı belirtilen açıklamada, “Çünkü Suriye'deki çatışmalı süreç devam etmektedir. Bu nedenle Kürt Edebiyatçıları Derneği olarak, söz konusu kanun, güvenlik ve yaşam hakları esas alınmazsa, sınırdışı edilmesi durumunda işkence, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelelere maruz kalacağından endişe duyuyoruz. Bu bağlamda dernek olarak ‘onurlu bir yaşam her kesin hakkıdır’ ilkesinî ve söz konusu kanunu tekrar hatırlatıp, yazar Menaf Osman'ın biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Başta hukuki destek olmak üzere her şekilde Menaf Osman'ın yanında olduğumuzu belirtip, bu konuda kamuoyunu, Uluslararası PEN Kulübü’nü, sivil toplum örgütlerini ve hukuk kuruluşlarını duyarlı olmaya çağırıyoruz” denildi. 

Editör: Hamza Özkan