AMED - Gazeteci Bilal Güldem'i hedef gösteren HÜDA PAR ve AKP'liler hakkında suç duyurusunda bulunulacak. 

Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Bilal Güldem, Êlih’te "namaz etkinliği" adı altında çocukların istismar edilmesine dair çekilen bir videoyu sanal medya hesabından paylaşması sonrası AKP'nin ortaklarından olan HÜDA PAR'lılar tarafından hedef gösterildi. Amed Barosu’na kayıtlı Bilal Çakir, yorumsuz payaşılan video üzerinden gazeteci Güldem’i hedef gösterdi. Daha sonra HÜDA PAR ve AKP’liler, Güldem'i tehdit ederek, hakaret ve tehditler savurdu. Kimi hesaplardan Güldem'in ev adresi ve beraat ettiği dosyalara dair tutanakların paylaşılması da dikkat çekti. 

RSF'DEN KINAMA

HÜDA PAR ve AKP'lilerin tehditlerine karşı birçok gazeteci ve meslek örgütünden gazeteci Güldem’e destek mesajları verildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) yaptığı paylaşımda, “RSF’den Erol Önderoğlu: #Batman’da çocukların namaz için yola çıkarılmasına dair bir videonun, onu yayımlayan gazetecinin can güvenliğini tehlikeye sokulması için araçsallaştırılmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Gazeteciyi hedef yapan bir avukatsa bu daha da vahimdir. Kınıyoruz” denildi. 

DFG: GÜLDEM YALNIZ DEĞİLDİR

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) de konuya dair açıklama yaptı. DFG'den yapılan açıklamada, “Ülkede gazetecilere yönelik gerek iktidar eliyle, gerekse iktidarın büyütüp beslediği çevreler tarafından saldırılar son bulmuyor. Bir taraftan yaptıkları haberler nedeniyle yargı kıskacına alınıp derdest edilen gazeteciler, diğer taraftan belli çevrelerin saldırılarına maruz kalmaktadır. Tek görevi ülkede olup bitenleri yalın bir şekilde kamuoyunun gündemine taşımak olan gazeteci arkadaşlarımız hedef gösterilerek, sesleri kısılmak istenmektedir” denildi. 

Güldem’in paylaştığı video sonrası hedef gösterildiğine dikkat çekilen açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: "Bir gazeteci yaptığı meslek gereği elbette ki eleştiriye açıktır. Hatta yaptığı haberler, yazdığı yazılar da eleştirilebilir. Ancak malum çevreler tarafından örgütlendiği açık olan saldırı ve linç girişimi, kabul edilecek bir şey değildir. Özellikle bölgemizde 90’lı yılların devlet yanlısı Hizbil-kontra olarak bilinen ve din kisvesi altında katliamlar gerçekleştiren grubun artıkları ve destekçileri işin içinde olunca durum ciddi bir hal almakta. Öyle ki bu tarz yönelimlerin gazetecilerin canına kastetmeye kadar vardırıldığını yakın tarihimizin örneklerinden bilmekteyiz. 

Bu nedenle gazeteci arkadaşımız Bilal Güldem’e yönelik bu saldırıları sert bir biçimde kınıyoruz. Bu çete yapılanmaları da bilsinler ki Bilal Güldem yalnız değildir. Bizler her şart ve koşullarda arkadaşımızı sahipleniyor, ona yönelik saldırı ve tehditleri kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Ayrıca tüm meslektaşlarımızı, basın meslek örgütlerini ve tüm demokratik kamuoyunu da bu tarz yönelimlere karşı ortak hareket etmeye, gazetecileri savunmaya çağırıyoruz." 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Güldem’in avukatları, müvekkillerini tehdit eden sanal medya kullanıcıları hakkında suç duyurusunda bulunacak. 

Editör: Hamza Özkan