ŞIRNEX - DTK'nin tutuklu Eşbaşkanı Leyla Güven, sokağa çıkma yasağında katledilen Taybet İnan’ın anmasında yaptığı konuşmalar nedeniyle yargılandığı davada beraat etti. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında, Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasakları sürecinde katledilen ve cenazesi 7 gün boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan için 2020 yılında yapılan anmada yaptığı konuşma gerekçesiyle açılan davanın 2'nci duruşması Silopi Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Hakkında farklı tarihlerde verilen cezalar nedeniyle tutuklu bulunan Güven, “Halkı Kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın 2’nci duruşmasına tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldi. Avukatı da duruşmada hazır bulundu. 

GÜVEN'İN SAVUNMASI

Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Ardından Güven savunma yaptı. Güven, İnan’ın anmasında söylediklerinden pişman olmadığını belirterek, “Taybet ana için söylediklerimi şu anda tüm kamuoyu İsrail için kullanıyor. Sivil insanlar çatışmalarda hayatını kaybediyor bu duruma insani olarak tepki vermek gerekir. Bu tepkiyi suça konu etmek doğru değil. Ben söylediklerim için hiçbiri zaman pişman değilim. Çünkü hiçbiri suç değil. Teybet ana 7 gün sokakta yaralı halde bırakıldı. Ben tüm anmalarına katıldım. Gücüm imkanım elverse yine gider anarım” diyerek, suçlamaları kabul etmedi. 

‘TALEBİMİZ SİVİL ÖLÜMLER SON BULSUN’

“Bu duruma sebebiyet veren devleti, hükümeti tabi ki eleştireceğiz” diyen Güven insan haklarını savundukları için siyasetçiler hakkında davalar açıldığına değindi. Güven savunmasına şöyle devam etti: “30 yıldan fazla bana hapis cezası verilmiş. Tamamı siyasi faaliyetler nedeniyle. Ben bu dosyada hiçbir şekilde mağduriyet olarak dile getirmiyorum. Sözlerim hükümeti ve devletin hoşuna gitmeyebilir bu doğaldır. Ben nasıl onların görüşlerine saygı duyuyorsam onların da benim sözlerime saygı duyması gerekir. Ancak her açıklamada bize davalar açılıyor. Benim hiçbir şekilde ceza alma gibi bir korkum çekincem yok. Bu mücadeleye yaklaşık 30 yıldan fazladır sürdürüyorum. Hayatım boyunca tek talebim oldu, bu çatışmaların son bulması, barışın sağlanması. Sivil ölümlerin son bulması” diyerek suçlamaya konu yapılan anmanın da bu talepler çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi. 

Güven’in savunmasının ardından avukatı İHD Şirnex Şube Eşbaşkanı Haşim Toğurlu da savunma yaparak Güven’in beraatini istedi. 

BERAAT KARARI 

Yapılan savunmalar ardından savcı mütaala verdi. Verilen mütaalada Güven’in beraatini istedi. Mahkeme heyeti de suç unsuru oluşmadığından beraat kararı verdi.

Editör: Hamza Özkan