HABER MERKEZİ - Gazeteci Merdan Yanardağ, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin hukukta yerinin olmadığını belirterek, “İnfaz yasaları geçerli olsa serbest bırakılması gerekiyor” dedi.

TELE1 Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, kanalda katıldığı bir programda PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dair açıklamalarda bulundu. 

Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin hukukta hiçbir yerinin olmadığını vurgulayan Yanardağ, “İnfaz yasaları geçerli olsa serbest bırakılması gerekiyor Abdullah Öcalan; çok kitap okuyan, siyaseti doğru okuyan, doğru çözümleyen son derece zeki bir kişidir” dedi. 

‘ANTİDEMOKRATİK BİR REJİM VAR’

Yanardağ, konuşmasında şunları belirtti: “Ensarioğlu diyor ki, ‘Kürt sorununun yüzde 95’i çözülmüştür. Haydi oradan ya sahtekarlığa bak yani var mı böyle bir şey. Nerede çözdünüz, neden hala kan akıyor? Niye hala sorun var. Böyle bir şey yok, bu tam bir palavra. Ağzına geleni söylediler ve bunlar haksız ve hukuksuz bir şekilde Selahattin Demirtaş’ı hapiste tutuyorlar ayıptır ya. ‘Ben iktidarda kaldığım sürece bunlar çıkamayacak’ dedi. Türkiye’de demokrasi falan yoktur. Burada antidemokratik totaliter bir rejim vardır. Bu rejim İslamcı faşizme doğru taşıyorlar. Böyle bir rejim olabilir mi?

TECRİDİN HUKUKTA YERİ YOKTUR

İmralı’ya baktığımız zaman 70 yaşını geçmiş Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun süredir, 25 yıldır kesintisiz hapiste ve tecritte olan bir kişiden söz ediyoruz. Türkiye’de en uzun süre yatan siyasi mahkum. Normal infaz yasaları geçerli olsa serbest bırakılması gerekiyordu, ev hapsi vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Bir görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O (Abdullah Öcalan) izliyor mu izlemiyor mu bilmiyoruz. Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun adamla pazarlık yapıyorsun onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ne pazarlık yapıldı, ne teklif edildi, bunun karşılığında ne alındı ne verildiğini bilen kimse yok. Ailesiyle bile, avukatlarıyla görüşemiyor. Böyle bir infaz düzeni olabilir mi ya.

ABDULLAH ÖCALAN HAFİFE ALINACAK BİRİ DEĞİL

Abdullah Öcalan için bunların hiçbirini uygulamıyorsunuz. Çünkü Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Çok okuyan, neredeyse cezaevinde filozof oldu. Çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir.”

Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan ise  sosyal medya hesabında; Sayın Öcalan üzerindeki tecrit uygulaması; Türkiye’nin kendi yasalarını ihlal etme, uluslararası/evrensel hukuk normlarını ayaklar altına alma pahasına yapılmaktadır.

Ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmemesi ve fikirlerini kamuoyuyla paylaşılmasının engellenmesi açık bir suç ve en temel hak olan yaşam hakkının ihlal edilmesidir. Sayın Öcalan’ın şahsına münhasır bu özel hukuk konsepti, onun sıradan bir tutsak olmadığının devlet/hükümet tarafından zımnen kabulü ve itirafıdır.

Evet, Sayın Öcalan sıradan bir tutsak değildir. Onun şahsında Türkiye ve Ortadoğu’da 200 yıllık bir arka planı olan, Kürt halkının ve bölge halklarının özgürlük, barış, eşitlik ve temel haklarla ilgili talepleri yargılanmakta, tecrit edilmektedir. Sayın Öcalan çeyrek asra yakın bir süredir bölgenin kalıcı barışının tesisi, halkların birbirlerini boğazlamaması ile ilgili cezaevi koşullarında büyük bir çaba ve mücadele ortaya koymaktadır. Bu çaba tecridi, hukuksuzluk ve adaletsizliği değil, özgürlüğü, hukuku, adaleti hak etmektedir. Kendisinin bölgenin huzur ve barışı ile değerlendirme ve uyarılarının dikkate alınması, tecridin kaldırılması bütün bölge halklarının yararınadır.

Sadece Kürtlerin değil, bütün halkların, aydınların, yazarların, hukukçu ve siyasetçilerin Öcalan üzerindeki tecride karşı sesini yükseltmesi gerekir" dedi.

Editör: Hamza Özkan