STANBUL - Kanser tedavisi gören sanatçı Emel Çifçi’nin tutuklanmasının kültürel kırım politikasının devamı olduğunu belirten MKM,  Emel’in bir an önce serbest bırakılması çağırısında bulundu.  

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Amed'te kanser tedavisi gördüğü hastaneye gittiği sırada gözaltına alınan ve “örgüt üyeliği” ile “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla tutuklanarak Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülen Kürt sanatçı Emel Çifçi’ye ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada, iktidarın Kürt kimliğine, kültürüne, sanatına ve diline yönelik saldırılarını sürdürdüğü vurgulanarak,  Emel’in tutuklanmasının da bu saldırılara bir örnek olduğu ifade edildi. 

‘Emel Çiftçi’nin tutsaklığı sona erdirilsin’ 

Son süreçte Kürt sanatçıların sanatsal faaliyetlerinin engellendiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi: “Kürt kültürüne ve sanatına emek verenlerin buna maruz kalması tesadüf değildir. Biliyorlar ki bir halk ancak ve ancak kültürüyle var olur. Bu nedenle müzisyen Emel Çifçi için verilen tutuklama kararıyla hedeflenen özgür Kürt kadın kimliğini esaret altına almak ve kültürel soykırım politikasını devam ettirmektir. Tüm yol arkadaşlarımızı, dostlarımızı, Kürt kültürüne ve sanatına emek verenleri sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Emel Çifçi’nin fiziki tutsaklığı derhal sona erdirilsin.”

Editör: Hamza Özkan