İSTANBUL - EHB ve ÖHD üyesi avukat Gülhan Kaya, mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek 12 Haziran’da tutuklanan Ezilenlerin Hukuk Bürosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Gülhan Kaya’nın, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir saat geç başlayan duruşmada, Kaya ile avukatları hazır bulundu. 

DURUŞMAYA YOĞUN KATILIM

Öte yandan duruşmaya ÖHD ile EHB üyesi çok sayıda avukat ile 8 ülkeden gelen Bolonya Barosu, Brüksel Barosu, İnsan Haklarının Savunulması İçin Katalan Derneği, Sınır Tanımayan Avukatlar – Avukat Dayanışması, Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi için Avrupalı Avukatlar Derneği (ELDH), Avrupalı Demokratik Avukatlar (AED), Avrupa Barolar Birliği Federasyonu (FBE), Grenoble Barosu İnsan Hakları Merkezi, Uluslararası Demokratik Avukatlar Derneği, Uluslararası Avukatları İzleme Örgütü (OIAD), Avukatlar için Avukatlar (L4L), İngiliz ve Galler Hukuk Cemiyeti, Midilli Hukuk Merkezi, Fransa Avukat Sendikası, Belçika Demokrasi için Avukatlar Sendikası, Marsilya Barosu, New York Şehir Barosu, Rotterdam Barosu, Amsterdam Adli Yardım Avukatları Derneği (VSAN), Demokrasi Araştırma ve Değerlendirme Merkezi / Uluslararası Hukuki Müdahale Grubu (CRED, GİGİ), Fransa Baro Başkanları Örgütü, Belçika'nın Fransızca ve Almanca Konuşan Baroları Birliği ve Uluslararası Avukatlar Birliği – Hukukun Üstünlüğü Merkezi (UIA-IROL) da duruşmaya katıldı. Kaya’nın ailesi, yakınları, Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları ile çok sayıda sivil toplum örgütleri, siyasetçiler ve insan hakları savunucuları da duruşmayı izledi.

Kaya’nın savunmasının alındığı duruşmada, mütalaasını sunan savcı tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti Kaya ve avukatlarının mütalaaya karşı savunmasını aldı.

İLKNUR ALCAN: TUTUKLANMA NEDENİ AVUKATLIK YAPMASI

İlk olarak savunma yapan ÖHD üyesi avukat İlknur Alcan, tanık ifadelerinin savcı tarafından çarpıtıldığını ifade etti. Alcan, “Birleşen soruşturma dosyasında bulunan tüm deliller, mahkemeniz dosyasında olmasına rağmen mükerrer yargılama yapılarak müvekkilimiz Gülhan Kaya tutuklandı. Bu soruşturma Onur Demir’in beyanıyla başlıyor. Tanık 268 kişi hakkında beyanda bulunuyor ve Gülhan Kaya tutuklanıyor. Gülhan’ın tutuklanmasının nedeni Ezilenlerin Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmasıdır” ifadeleriyle Kaya’nın tahliyesini talep etti.

AVUKATLARI: ‘KAÇMA ŞÜPHESİ’ DELİLİ YOK

YSK itirazları görüşmek üzere toplandı YSK itirazları görüşmek üzere toplandı

Ardından avukat Ali Koç söz alarak, “Avukat müvekkili ile özdeşleştirilemez. Tahliyeye yönelik mütalaaya katılıyoruz. Müvekkilin tahliyesini talep ediyoruz” dedi. Avukat Akçay Taşçı da, “Müvekkil Gülhan Kaya 15 senedir avukatlık yapıyor. Jandarmanın aramasıyla adresini tarif ediyor. Ancak ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklanıyor. Hiçbir objektif şart olmadan bu karar veriliyor. Tek başına yüksek bir cezanın öngörülmesi kaçma şüphesine delil olamaz” şeklinde konuştu. İzmir Barosu Başkanı avukat Sefa Yılmaz ise, “Avukatların özgür iradeleriyle, yargılanan kişinin suçuna bakmaksızın kişilerin avukatlık görevini üstlenmesi meşrudur ve suçlama konusu yapılamaz. Beş ay önce Gülhan Kaya’nın tutuklanmaması gerekirdi. Bu nedenle de tahliyesini talep ediyoruz” diye konuştu. Avukat Several Ballıkaya da, Kaya’nın telefonlarının hukuka aykırı bir şekilde dinlendiğini belirterek bu hukuksuzluğa son verilmesini ve tahliye edilmesini istedi. 

Savunmaların ardından mahkeme başkanı ara kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

TAHLİYE EDİLDİ

Aranın ardından mahkeme heyeti, “delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması ve kaçma şüphesine yer olmadığı” gerekçesiyle Kaya’nın tahliyesine karar verdi.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223762