AGİRİ- Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutuklu Mizgin Kayıtbey, Lale Kabişen ve Nazlıcan Barışer isimli tutuklular, erkek gardiyanlar tarafından darp edildi.Tutuklular saatler süren işkencede 'domuz bağı'yla bekletildi.

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutuklu Mizgin Kayıtbey, Lale Kabişen ve Nazlıcan Barışer’in 31 Ağustos’taki sayıma erkek gardiyanların gelmesine itiraz etti. Tutuklular, kadınların özel yaşamlarının olduğu alana erkeklerin giremeyeceğini belirtti. Olaydan bir gün sonra savcılıkla görüşmek isteyen kadınların talepleri reddedildi. Olayı protesto etmek için kapıya vurmak suretiyle eylem yapan kadınları yaklaşık 40 kişilik gardiyan grubu, 40 dakika boyunca darp etti. Edinilen bilgilere göre tutuklular, 4 saat boyunca “domuz bağıyla” bağlanıp bekletme odasında bekletildi.

 MÜDÜRDEN KADINLARA TEHDİT

Kadınların işkenceyle bekletildiği 4 saat boyunca cezaevinin yönetimin 1., 2. ve 3’üncü müdürleri de kadınların başında bekledi. Aktarılan bilgilere göre cezaevi birinci müdürü kadınları, “Siz misiniz buradaki sorunları dışarıya aktaran, sorunları dışarıya aktarırsanız durumunuz böyle olur" diyerek işkence ve kötü muamele tehdidinde bulundu.

İŞKENCE HASTANE SEVKİ SIRASINDA DA DEVAM ETTİ

Söz konusu kadın tutukluların hastaneye götürülürken cezaevi ring araçlarına kadar saçlarından sürüklendiği ve ters kelepçe ile hastaneye götürüldüğü aktarıldı. Tutukluların aktarımına göre, hastanede üstün körü bir muayene sonucu cezaevine geri götürülmüş, tutuklulara herhangi bir eylem yapmamaları tehdidinde bulunulmuş.

SALDIRIYI PROTESTO EDEN ERKEKLERE SORUŞTURMA

Kadın tutuklulara yapılan saldırıyı protesto etmek amacıyla erkek tutukluların kapılara vurduğu ve tüm erkek tutuklulara da 4 ayrı disiplin soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

‘İŞKENCE GÖZLE GÖRÜLÜYOR’

Kadınları cezaevinde ziyaret eden avukatın aktarımlarına göre, tutukluların vücutlarının birçok yerinde darp ve şiddet görüntüsü çıplak gözle görülecek boyutta.

MA / Berivan Kutlu

Editör: Hamza Özkan