Arzu Kızılkaya

AMED - Vartinis Davası’nın zaman aşımı gerekçe gösterilerek düşürülmesine tepki gösteren Amed Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Zuhal Işık, “Gerek zamanaşımı olgusu, gerekse yargılama süreçlerinde verilen mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi kabul edilemez. Vartinis Katliamı davası, cezasızlık politikasının uygulandığı yüzlerce dosyadan biri olarak ne yazık ki yerini almıştır” dedi.

Mûş’un Til (Korkut) ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde evleri ateşe verilerek aynı aileden 9 kişinin katledilmesiyle ilgili Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeniden görülmeye başlayan Vartinis davasının karar duruşması Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, dosyanın zaman aşımından düşürülmesine karar verdi. 

Amed Barosu Yönetim Kurulu üyesi  Avukat Zuhal Işık, Vartinis davasına dair mahkemenin kararını değerlendirdi. 

‘Cezasızlık politikası hakim’

Zuhal, Vartinis Katliamı davasında da diğer faili meçhul ve katliam davalarında olduğu gibi cezasızlık politikasının hakim olduğunu söyledi. Yıllardır süren davanın sonucunda zamanaşımı kararı verildiğine işaret eden Zuhal, “Oysaki 5237 sayılı TCK 77. Maddesi kapsamında insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmadığı yasal güvence altına alınsa da maalesef bu davada olduğu gibi daha önceki faili meçhul ve katliam davalarında bu düzenleme dikkate alınmamıştır. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı işlemez. Fakat Vartinis Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına rağmen işbu davada zamanaşımı gerekçesiyle düşme kararı verildi” dedi.

Mahkemeden DTK üyeliğine dair emsal karar Mahkemeden DTK üyeliğine dair emsal karar

‘Bu karar kabul edilemez’

Verilen kararı “hukuka, ahlaka, vicdana aykırı” şeklinde değerlendiren Zuhal, “Yargının sürdürmüş olduğu cezasızlık politikası, Vartinis Katliamı davasında da kendini göstermiştir. Ağır insan hakları ihlallerine ve insanlığa karşı işlenen suçlara ilişkin davalardaki yargılama makamlarının isteksiz tutumu cezasızlık olgusunu güçlendiriyor. Gerek zamanaşımı olgusu, gerekse yargılama süreçlerinde verilen mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi kabul edilemez. Vartinis Katliamı davası, cezasızlık politikasının uygulandığı yüzlerce dosyadan biri olarak ne yazık ki yerini almıştır” diye konuştu. 

   

Kaynak: http://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/222632