1987 yılında Dayağa Karşı Kampanya ile Türkiye’de ikinci dalga feminist hareket kamuoyu önünde ilk ses getiren kampanyasını yapmış ve pek çok kadının hayatını doğrudan etkileyen erkek şiddeti konusunu gündeme taşımıştı. Bu kampanyanın etkisi 1989 yılındaki yerel seçimlere kadar ulaştı. Kadınlar belediye başkan adaylarından erkek şiddetinin karşısında kadınların hayatlarını devam ettirebilmeleri, şiddetten kaçan kadınların yeni bir yaşama başlayabilmeleri için elzem olan sığınakların açılmasını talep etti. Eylül ayında iki ilçede birden iki kadın sığınmaevinin açılışı yapıldı. 11 Eylül 1990 tarihinde Bakırköy Belediyesi Kadın Sığınmaevi, 30 Eylül 1990 tarihinde de Şişli Belediyesi Kadın Sığınmaevi açıldı.

Tarihte bugün öne çıkan gelişmelerden bazıları şöyle:

1847: ABD’li astronum Mary Watson Whitney, bugün doğdu. 22 yıl boyunca onun rehberliğinde 102 bilimsel makalenin yayınlandığı Vassar Gözlemevi’nin başkanı olan Mary, 20 Ocak 1921’de hayatını kaybetti. 

1987: Hindistanlı şair ve yazar Mahadevi Varma, 26 Mart 1907’de dünyaya geldi. Hint edebiyatında, önemli katkılarıyla bilinen Mahadevi, sadece şiir değil ya da roman değil, aynı zamanda kadınların yaşamına dair de yazılar kaleme alır. Mahadevi, 34 yıl önce bugün yaşama veda etti. 

1990: İstanbul’da Bakırköy Belediyesi ilk kadın sığınma evini açtı.

1990 yılında Guatemela hükümetinin yerlilere dönük muamelesi ve halka karşı hak ihlallerini eleştirmesinden dolayı Myrna, Guatemala ordusu tarafından 32 yıl önce bugün katledildi. Kardeşinin adalet arayışı sonucunda Myrna’nın faili mahkum edildi. Fail, Kosta Rika’daki Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi’nde emsal oluşturan davalardan yargılandı. 

2004 yılında Guatemala hükümeti katliamın sorumluluğunu üstlendi ve Myrna’nın ailesine tazminat ödedi.  

1999: Kübalı bir matbaacı olan Belkıs Ayon, 23 Ocak 1967’de başkent Havana’da doğdu. Çalışmaları genelde siyah ve beyaz olan ve Belkıs, kolografi tekniğinde uzmandı. 22 yıl önce bugün ntihara sürüklenen Belkıs için 2018 yılında New York Tımes, gecikmiş bir ölüm ilanı yayınladı. 

2019: İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nden “polikistik over sendromu” olan ve kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesi üzerine İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yapan Kadın Savunma Ağı, “Kadınların sağlık hakkına erişimini, cinsel sağlık hakkını, kürtaj hakkını kriminalize ederek engellemenize izin vermeyeceğiz” dedi. 

2020: Evin Hapishanesi'ndeki kötü koşullar nedeniyle açlık grevinde olan insan hakları aktivisti avukat Nasrin Sotoudeh, “İnsan hakları ve demokratik haklar” konusundaki direnişi nedeniyle ödüle layık görüldü. Nasrin, bu ödülü idam cezası verilen 4 tutsağa ithaf etti.

Editör: Hamza Özkan