HABER MERKEZİ- Yayın hayatına Hrant Dink’in ölüm yıldönümünde başlayan Günlük Gazetesi’nde eş yayın yönetmenlik uygulanarak, bir ilke imza atıldı. 

Eş Genel Yayın Yönetmenleri Filiz Koçali ve Ayhan Bilgen oldu.

Tarihte bugün öne çıkan kimi gelişmeler şu şekilde: 

1919: Yürürlüğe giren Almanya - Weimar Anayasası'na göre kadınlar, eğitime erişimde eşitlik, kamu hizmetine atamalarda fırsat eşitliği ve eşit ücret haklarını kazandı.

1926: İlk kadın ‘Formula 1’ pilotu unvanına sahip İtalyan otomobil yarışçısı Maria Teresa de Filippis doğdu. 

1940: Faroe Adaları'nın ilk ve bugüne kadarki tek kadın başbakanı ve Parlamento’nun ilk kadın sözcüsü, sosyalist siyasetçi Marita Petersen doğdu.

1943: Dünyanın gelmiş geçmiş en etkileyici kadın vokallerinden biri olarak kabul edilen Janis Joplin 19 Ocak 1943’te ABD’de dünyaya geldi. Psikedelik rock, soul ve blues türünde şarkılar yazdı ve tamamen kendine özgü, benzersiz tarzıyla söyledi. Kısacık yaşamına dört albüm sığdırdı; Woodstock festivalinin yıldızı oldu.

1966: İndra Gandhi Hindistan’ın 4. Başbakanı ve ülkenin ilk kadın Başbakan’ı oldu.

1979: Feminist antropolog Margaret Mead'e ‘Başkanlık Özgürlük Madalyası’ verildi. ABD’li antropolog Margaret’in feminizm ile antropoloji arasındaki köprünün inşasına ve feminist düşünceye iki düzeyde yaptığı katkı önemli oldu. Birincisi antropolojide hep doğal (biyolojik) kabul edilegelen kadınlık ve erkeklik rollerinin kültürel/toplumsal olduğunu ortaya koyarak toplumsal cinsiyetin kültürel inşası mefhumunu geliştirdi… İkincisi ise, feminist projeye bir kültürel alternatif gösterdi. 

Margaret, Okyanusya halklarıyla ilgili kültürel çalışmalarıyla adını duyurmuştu. Kadın hakları, çocuk yetiştirme, ahlak, nükleer silahlanma, ırklar arası ilişkiler, uyuşturucu kullanımı, nüfus planlaması, dünyada açlık gibi birçok sorunu inceledi ve kültürel farklılıklar konusunda yeni fikirler geliştirdi.Güney Pasifik ve Güneydoğu Asya geleneksel kültürlerinde cinsiyete karşı tutumları detaylandıran raporları 1960'ların cinsel devrimini etkiledi. 1901’de doğan Margaret 1978’de yaşamını yitirdi. 

2012: Barış Anneleri PKK Lİderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması için  Diyarbakır'da üç günlük açlık grevine başladı. Cezaevlerinde tecride karşı süren açlık grevleri üzerine  Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan uzunca bir aradan sonra görüşmek için İmralı’ya gitmiş ancak, Kürt Halk Önderi “hassas bir süreçteyiz” diyerek görüşmeye çıkmamıştı. 

2018:  Bursa’da uygulamaya konan ‘pembe trambüs’ kadınların tepkisi sonrası kaldırıldı.Birçok kentte taciz bahane gösterilerek, kadınları toplumsal yaşamın dışına iten pembe otobüs, pembe taksi uygulamasının ardından Haziran 2017’de Bursa metrosunda “bayanlara öncelikli vagon” uygulaması başlatılmıştı. 

( Kaynak: JINNEW )

Editör: Haber Merkezi