Kürt kadın dergisi Jujîn 2 Aralık 1996 yılında  çıktı. Jujîn, Kürtçe'de Juji kirpi, Jin ise kadın demek. Kadın ve kirpinin bir araya gelmesi ile oluşan Jujîn'i, daha da genişletip Jîn'i (yaşam) de katarak bir harmanlama sonucu Jujîn'i keşfetmişler.

Kürt kadın dergisi Jujîn, 1996 yılında yayınlanmaya başlayan Roza'nın bir çeşit devamı. Dergilerini "bağımsız ve kadınca" olarak tanımlayan Jujîn ekibi, "Kürt kadınlarının etnik ve cinsel kimlik mücadelesine katkıda bulunmayı, özelde Kürt kadınlarının genelde tüm kadınların aralarında duygusal bağı oluşturmayı hedeflediklerini" yazıyorlar. 2000 yılına kadar yayın hayatını sürdüren Jujîn dergisinde Kurmanci lehçesiyle yazılmış Kürtçe yazılar da yayınlandı.

Tarihte bugün yaşanan kimi olaylar şöyle:

1988: Benazir Butto Pakistan Başbakanı olarak yemin etti.

2015: Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için Düsseldorf’ta adalet eylemleri düzenlendi.

25 Kasım 1960: Mirabal Kardeşler katledildi 25 Kasım 1960: Mirabal Kardeşler katledildi

2015: Şengal Êzidî İnşa Meclisi, düzenlediği geniş katılımlı toplantının sonuç bildirgesini açıklayarak, Şengal halkının istemi olan özerk yönetimin kabul edilmesini istedi. Ayrıca tüm Êzidî genç kadın ve erkeklere direniş ve öz savunma gücü olan YBŞ'ye katılımları yönünde çağrıda bulunuldu.

2016: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın 25’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle hazırladığı 'Feminist Dayanışma ile 25 Yıl' adlı kitap, okuyucularla buluştu.

2017: Mısırlı kısa hikâye yazarı ve romancı Mekkawi Said Kahire’de yaşamını yitirdi. 1981'de ilk kısa öykü koleksiyonunu yayınlanan Mekkawi, o zamandan sonra birçok kısa öykü koleksiyonu ve iki roman daha yayınladı. İkinci romanı Cairo Swan Song en çok satan romanlar arasında yer almış ve kendisine 2008 yılı Booker Arap Eddebiyatı Ödülü'nü getirmiştir. 

2020: İsviçre'nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), Mart başından bu yana 56 ülkede yaklaşık 500 gazetecinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Kaynak: http://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/222462