HABER MERKEZİ- Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel, Güney Kurdistan’ın Silêmanî (Süleymaniye)kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledildi. 

Gazeteci-yazar Nagihan, Silêmanî’de bulunan evinin önünde saat 10.00 sıralarında silahlı saldırıya uğradı. Olay yerinde yaşamını yitirdiği belirlenen Nagihan'ın cenazesi, Süleymaniye Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Jineoloji ile kadın haberciliği ve kadın üzerine birçok önemli araştırmaya imza atan Nagihan, Jineoloji çalışmaları kapsamında yıllardır Süleymaniye’de yaşıyordu. Nagihan, Süleymaniye’de Jineoloji Akademisi’nin kurulması, ayrıca Kürdistan Kadın Kütüphanesi’nin kurulması için bir proje kapsamında çalışma yürütüyordu.

Tarihte bugün yaşanan diğer önemli gelişmelerden bazıları şöyle: 

1987: Çankırı Hâkimi Mustafa Durmuş’un şiddete maruz kalan ve boşanmak isteyen bir kadının talebini, “Karının sırtını sopasız karnını sıpasız bırakmamak gerek derler…” sözleriyle reddetmesi üzerine 1987 Nisan ayında, kadınlar Mustafa Durmuş hakkında manevi tazminat davası açtı. 17 Mayıs 1987 tarihinde Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’ndan başlatılan bir yürüyüş düzenlendi. Kampanya devam ederken feministler, kadınları daha fazla dayanışmaya katmak için, şiddete maruz kalan kadınların tanıklıklarına dayanan bir kitap yayınlamaya ve gerekli fonu da bir şenlik düzenleyerek toplamaya karar verdi.“Dayağa Karşı Kampanya” kapsamında 4 Ekim 1987 Edirnekapı Kariye Müzesi’nde gerçekleştirilen şenliğe 2 binden fazla katılım oldu ve “Bağır Herkes Duysun” kitabı Kariye Şenliği’nden elde edilen gelirle basıldı.

2009: Mercedes Sosa, 9 Temmuz 1935'te Arjantin Tucuman’da dünyaya geldi. 15 yaşında profesyonel olarak şarkı söylemeye başlayan sanatçı ilk albümünü 1959’da çıkarttı. 1960'ların ortalarına doğru Latin Amerika müziğini Rock ve politik müzikle harmanlayan Nueva canción tarzında yaptığı müziklerle tüm dünyada tanınmaya başlandı. Mercedes Sosa, 2009 yılında yaşamını yitirdi.

2011: 17 Mayıs 1928’de İstanbul’da dünyaya gelen opera sanatçısı ve Türkiye’deki ilk karikatürist kadınlardan Selma Emiroğlu Aykan, 10 yıl önce bugün yaşamını yitirdi.

2011: İstanbul, Diyarbakır, Batman, Ankara, Mardin'in Derik ve Siirt'in Kurtalan ilçelerinde yapılan KCK operasyonlarında Barış ve Demokrasi Partisi üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 123 Kürt siyasetçi gözaltına alındı.

2014: Kadınlar DAİŞ’in Kobanê'ye dönük saldırılarına karşı sınırda tutulan direniş nöbetine katılmak amacıyla Suruç’a gitti.

Kobanê’ye dönük saldırılara karşı sınırda tutulan direniş nöbetine katılmak amacıyla İstanbul’dan yola çıkan ve aralarında Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Barış için Kadın Girişimi (BİKG), Anarşist Kadınlar, Sosyalist Feminist Kolektifi, Barış Anneleri İnisiyatifi, HDP, HDK kadın meclisleri üyelerinin aralarında bulunduğu kadınlar Suruç’a gitti.

  

2014:  Bazidî’de (Doğubayazıt) DÖKH’lü kadınlar, DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısı nedeniyle İlçe Kaymakamlığı’na yürüdü. ‘Bijî berxwedana Kobanê’ sloganlarıyla yürüyen kadınlar ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

2016: Bedlîs (Bitlis) merkeze bağlı Herde köyünde savaş uçaklarının akşam saatlerinde gerçekleştirdiği bombardımanda köyün 500 metre yakınında bulunan bahçesinde ot toplayan Radife Erdemir katledildi.

2019: İçişleri Komisyonu’ndan alt komisyona gönderilen müftülere nikah yetkisi verilmesini içeren “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, muhalafetin itirazlarına rağmen oylamaya sunuldu. Müftülere nikah yetkisi verilmesini kapsayan maddenin de içinde bulunduğu maddeler, değişiklik yapılmadan oylanarak kabul edildi.

Editör: Hamza Özkan