CHP’nin ilkeler temelinde sol, sosyalist partilerle, HEDEP’le yapacağı seçim ittifakı CHP’yi yerel yönetimlerde daha çok güçlendirecektir.

Yerel Yönetim seçimlerine doğru giderken, siyasi partilerdeki hareketlilik ve heyecan dikkatlerden kaçmıyor. Belediye başkanlıklarına aday adayı olanların arayışları, belediye meclis üyeliği için aday adayı olanların hareketliliği heyecanı daha da artırıyor. Oy verdiğimiz veya verebileceğimiz siyasi partilerimizin, kentlerimize, halklarımıza hizmet edecek, halklarla ve kendileriyle barışık, nitelikli insanlar arasında, adil ve demokratik bir işleyişle belirledikleri adaylarıyla Mart 2024’de yapılacak olan yerel yönetim seçimlerinde iddialı bir şekilde iddialarını sürdüreceklerine inanıyorum.

Adana’mızın ve merkez ilçelerimizin belediye başkanlığına talip olan aday adayları; Adana’mızda faaliyet yürüten, toplumun ve emekçilerin genel taleplerini önceleyen; emek ve meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum örgütlerini, inanç örgütlerini, insan hakları örgütlerini ziyaret ederek destek talep etmektedirler. Kurumlarımızın kurumsal kimliklerini esas alıp nezaket ziyaretlerinde bulunan her insana dün olduğu gibi bugünde kurumlarımızın kapıları sonuna kadar açık olacaktır. Bu nazik ziyaretleri gerçekleştiren aday adaylarına teşekkür ediyoruz.

Kentlerimiz, yaşam alanlarımızdır. Yaşam alanlarımızın yönetimi, kentlerimizin kültürü, tarihi dokusu, kent yönetimine aday olanların demokrasi, eşitlik anlayışı ve bugüne kadar olan pratikleri bizleri yakinen ilgilendirmelidir. Ve yine emek, barış ve demokrasi mücadelesini önceleyen ve bu mücadele programında emekçilerin yanında olanlarla yürümek temel sorumluluklarımızdan bir tanesidir.

Belediye başkanları, görev ve sorumlulukları gereği en genel anlamıyla kentin bütün insanlarını kapsayacak belediyecilik anlayışıyla görev yapmalıdır. Kent ile ilgili alınan önemli karar süreçlerine kent halkı, mutlaka dahil edilmelidir. Halkın arkasında kenetlendiği, halk tarafından sevilen, halkını seven, ama ve fakatlarla sorunları ötelemeden çözme iradesi gösterebilen, entelektüel ve yöneticilik deneyimi, birikimi olan aday adaylarına başarılar diliyorum.

Mütevazi, halkın talep, öneri ve eleştirilerine açık, yerel yönetim süreçlerini şeffaf yöneten, koltuk hırsı ve koltuk bağımlılığı olmayan, doğaya, kadına, çocuklara, gençlere karşı sorumluluk hisseden, üretimde ve yönetimde kolektif çalışmayı esas alan, değişim ve dönüşümden yana taraf olan, bilim ve liyakati esas alan, laikliğe, demokrasinin olmazsa olmazı olan çoğulculuk ilkesine ve cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkabilme niteliklerine sahip, toplumun güvenini kazanmış insanlar belediye başkanı olmalıdır.

CHP tüm Türkiye halklarının dikkatlerini çeken, iki adaylı bir kongre sürecini geride bıraktı. Kongre öncesi ve kongre sırasında yaşanan tartışmaları bir kenara bırakarak, kapsayıcı bir tutum ve yaklaşımla yerel yönetim seçimlerine hazırlanan CHP, aday belirleme süreçlerinde de adil ve demokratik işleyişi esas almalıdır. Demokratik ve şeffaf örülen, halka hesap verebilen siyasi süreçlerin kaybedenleri değil kazananları olur. Yine CHP’nin ilkeler temelinde sol, sosyalist partilerle, HEDEP’le yapacağı seçim ittifakı CHP’yi yerel yönetimlerde daha çok güçlendirecektir. Geçmişten bugüne sağ partilerle yapılan bütün ittifaklarda kaybeden CHP olmuştur. Bu bağlamda ülkeyi yaşanılamaz haline getiren ceberut iktidara karşı, emek, barış, demokrasi, sınıf ve adaletten yana olanların birleşik mücadelesini yürütenlerin başarılı olacağına, kazanan taraf olacağına olan inancım tamdır.

Emek alanında mücadele eden, faaliyet yürüten bir yoldaşınız, arkadaşınız olarak benim adayım;

·        Beşinci paragrafta belirttiğim niteliklere sahip olmalıdır.  

·        Yürekli ve cesur olmalıdır.

·        İşçilerin, emekçilerin, yoksulların dertlerini, dert edinmelidir.

·        Hak arayan insanların yanında ve pankartlarının arkasında olmalıdır.

·        Hukuksuz yargılananları adliyede, emniyette yalnız bırakmamalıdır.

·        Olduğu gibi görünmelidir, göründüğü gibi bir yaşam biçimi olmalıdır.

·        Referansı halk olmalı, halkı her zaman referans almalı.

Yüreğimdeki, gönlümdeki belediye bakanlarının fotoğrafını isimlendirmeden anlatmaya çalıştım. İsimlendirmek, desteklemek siz değerli seçmenlere düşüyor.

Sevgi ile kalın.

Ahmet Karagöz

09.12.2023/ Çankaya