Can kardeşim Ali’m, hayat ve yaşam devam ediyor. Yokluğun, özlemin, hasretin her birimizi ayrı ayrı sarstı ve sarsıyor.

Sevgili kardeşim,

Bedenen aramızda ayrılalı üç yıl oldu. Deniz Can, Ali Derin üç yaş büyüdüler. Derişkon, zeki ve yürekli bir kadın. Aynı zamanda evine, çocuklarına, anılarına pervane… Çocuklarına odaklanmış, istediğin, arzuladığın bir yaşamı, hayatı, büyük bir sorumlulukla yaşıyorlar. Ali, bildiğin gibi Derişkon, zor işleri seven, zoru başarabilen, ne istediğini bilen yetenekli, karakterli, asil bir kadın… Sen rahat uyu.

Ali’m, Ali Derin sağ elini kalbin üstüne koyarak “babam kalbimdedir” diyor. Senin başta Ali Derin’in kalbinde olmak üzere,  kalplerimizde, yıldızlarda, güneşte yaşadığını biliyoruz. Yazmış olduğum bu mektubu 9 Kasım sabahı, yüzümü güneşe dönerek önce güneşe, akşamın karanlığında ise yıldızlara okuyarak sana ulaşacağım. Güneş ve yıldızlar seni korusun. Seni çok seviyor, çok ama çok özlüyoruz.

Ali’m, Annem ve Ayşe ablam bildiğin gibi evlat ve kardeş acısıyla Mersin’de yaşıyor. Senin başlattığın ve Derya’nın da tamamladığı Bağkur süreciyle Ayşe emekli oldu. Her zaman ki gibi, sana, çocuklarına, Derya’ya minnettardırlar ve annemin en büyük arzusu seninle biran önce buluşma arzusudur.

Ali’m, biliyorum orda yalnız değilsin. Babamla, amcalarınla, halanla, akrabalarla birliktesin. Ancak senin ve İbrahim abinin ayrılışı, geride büyük bir yas ve acı bıraktı. Çünkü ikinizin ailede ki yeri ve saygınlığı çok farklı idi. Dedenizin toprağında, huzur içinde uyuyor olmanız tek tesellimiz.

Biliyorum Ali’m, güneşin ve yıldızların arasında yaptıklarımızı yaşadıklarımızı izliyorsun. Ama madem sana mektup yazıyorsam senin de mutlu olacağın birkaç havadisi seninle paylaşmak istiyorum. 24 Eylül 2023 tarihinde Ali Haydar’ın düğününü yaptık. Kelo abim ise bir traktör alarak babamın en büyük arzusunu gerçekleştirdi. Ha unutmadan Ben 17 Kasım tarihi itibariyle emekliliği hak ediyorum. Ali Derin’in, Deniz Can’ın, Ekin’in, Alin’in sağlıkları yerinde. Ebru ise dördüncü sınıfta okuyor. Mustafa abimler Altınoluk’ta aldıkları evlerine taşınıyorlar...

Ali’m dünya bütün adaletsizliğiyle kendi ekseni etrafında dönmeye devam ediyor. Salgın hastalıklarla, depremlerle, savaşlarla, adaletsiz uygulamalarla insanlık ve insanlar ölüyor.

Ali’m, 6 Şubat Maraş merkezli iki deprem de yüzbinlerce bina enkaza dönüştü. Yüzbinlerce insan yaşamını yetirdi. Şehriban’ın, İmam abilerin evleri de yıkıldı. Duyarlılığını, hassasiyetini bilirim. Bu anlamda depremle ilgili çok yazmayım ve kardeşimi üzmüş olmayayım.

Can kardeşim Ali’m, hayat ve yaşam devam ediyor. Yokluğun, özlemin, hasretin her birimizi ayrı ayrı sarstı ve sarsıyor. Anılarınla, fotoğraflarınla yetinmekte olmuyor, olmuyor…  Ali’m, meğer ne zor imiş kardeş acısı…

Ali’m, annem, Mustafa abim, Hörü ablam, Kelo abim, Ayşe ablam, Şehriban, Fadime, Hüseyin ve Attuş adına; sana, İbrahim abiye, babama, amcalarıma, halama, akrabalara, komşulara güneşe, yıldızlara selam olsun.

Ali’m seni çok seviyoruz ve asla unutmayacağız!

Kardeşlerin…

 Ahmet Karagöz

08.11.2023 / Çankaya