İSTANBUL - Cumartesi Anneleri/ İnsanları ile baro başkanlarının Galatasaray Meydanı’na yürümesi engellendi. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’na toplanan Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 956’ncısını gerçekleştirdi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararının verdiği “ihlal” kararına rağmen 16 haftadır Cumartesi Anneleri meydandan vazgeçmedi.

Cumartesi Annelerinin/İnsanlarının bu haftaki eylemine 16 baro başkanı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Musa Piroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık katıldı. Ellerinde karanfillerle İstanbul Barosu önünden Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polis, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararını gerekçe göstererek izin vermedi. 

ABLUKAYA ALINDILAR

Meydanın önü polis bariyerleriyle kapatılırken, İstiklal Caddesi’nde bulunan İstanbul Barosu önünde kitle ablukaya alınarak, yürümeleri engellendi. Eylemciler zafer işaretleriyle ablukaya tepki gösterdi.

GAZETECİ DARP EDİLDİ

Basın emekçilerini alandan uzaklaştıran polis, gazeteci Fatoş Erdoğan' ı darp ederek yerde sürükledi. Daha sonra polis çok sayıda kişiyi kelepçeleyerek gözaltına aldı. Çevredeki yurtaşlar gözaltılara tepki gösterdi. Bir yurttaş, eylemcilerin engellenmesine ve gözaltına alınması karşısında göz yaşlarını tutamadı. Yurttaş, "Buranın düzenini bozmak, insanları taraflaştırmak istiyorlar. Maside Ocak, Besna Tosun burada büyüdü. Onlar da birilerinin evladı" sözleriyle polise tepki gösterdi. 

24 GÖZALTI 

Eylemde gözaltına alınanların isimleri şöyle: "Sevil Turgut, Aslı Saraç, Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, İkbal Eren, İrfan Bilgin, Ali Ocak, Meryem Bars, Hasan Karakoç, Ali Tosun, Maside Ocak, Besna Tosun, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, İsmail Yücel, Nazım Dikbaş, Özge Efe Bakırcı, Meryem Göktepe, Hatice Onaran, Hüseyin Aygül, Hünkar Yurtsever, Salim Derelioğlu ve Ümit Efe"

Cumartesi Anneleri/İnsanları Twitter hesabından engelleme ve gözaltılara "Hukuk yok, Anayasa yok, toplama özgürlüğü yok. Şiddet var, gözaltı var, kelepçe var" şeklinde tepki gösterdi.

Editör: Hamza Özkan