İSTANBUL - AYM’nin ihlal kararına rağmen eylemleri engellenen Cumartesi Anneleri, gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem, 953’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararının ardından 13 haftadır polis ablukasının devam ettiği Galatasaray Meydanı’nda ısrarlı olan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, eylemlerini tüm baskılara rağmen sürdürüyor. Eyleme Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Ceylan Akça ve Kezban Konukçu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Cumartesi Anneleri katıldı.

MEYDANA YÜRÜDÜLER 

Eylem öncesi annelerin meydana çıktığı birçok sokak, polis ve gözaltı araçları ile ablukaya alındı. Polisin bütün engellemelerine rağmen Meşrutiyet Caddesi’nde ve İstiklal Meydanı’nda bir araya gelen kitle meydana doğru ellerinde karanfillerle yürüyüş gerçekleştirdi. 

Yürüyüşün ardından kitlenin önünün polis tarafından kesilmesine ve ablukaya alınmasına tepki gösteren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Anayasal hakkımızı kullanarak açıklama gerçekleştirmek istiyoruz, şiddet içeren bir şey yapmayacağız” dedi. Buna karşı polis, Beyoğlu Kaymakamlığının yasak kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermeyeceklerini söyledi.

20’DEN FAZLA GÖZALTI

Kitlenin ısrarına rağmen polis, gazetecileri zorla alandan uzaklaştırarak ablukaya alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının da aralarında olduğu 20’den fazla kişiyi kelepçeleyerek gözaltına aldı. 

GAZETECİLER YİNE ENGELLENDİ 

Annelerin gözaltına alınmasının ardından meydanda kalan Yeşil Sol Parti milletvekilleri Ceylan Akça ve   Kezban Konukçu polis tarafından ablukaya alındı. Çapa ve Konukçu, ablukayı protesto etti. Kısa süre sonra polis ablukasından çıkan milletvekilleri İstiklal caddesinde yürüyüşe geçti. Yürüyüşü takip etmek isteyen gazeteciler, polislerce engellendi.

(Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan