İSTANBUL - İHD İstanbul Şubesi Genel Kurulu'nda konuşan Eren Keskin, "Bu devlet her zaman kötüydü, şimdi de çok kötü. Umutsuzluğa kapılmamamız gerekiyor. Çünkü biz hep bu devletle mücadele ettik" dedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 19'uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı'nı Beyoğlu’nda bulunan Makina Mühendisleri Odası (MMO) binasında gerçekleştirdi. “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Sivil toplum susturulamaz” ve “Herkes farklı herkes eşit” dövizleri kurulun yapıldığı salona asıldı. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Musa Piroğlu'nun yanı sıra çok sayıda  hak savunucusu kurula katıldı. 

İKTİDARIN BASKILARI

İnsan hakları mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan kurulda, ilk olarak İHD İstanbul Şubesi Gülseren Yoleri konuştu. Yoleri, iktidarın hak savunucularına karşı tutumunu eleştirdi. Yoleri, baskıların yeni olmadığına işaret ederek, baskıların "normalleştirilmeye" çalışıldığını söyledi. İktidarın 2015 yılından bu yana hukuk tanımadığını ifade eden Yoleri, söz konusu tarihten bu yana ülkenin OHAL ile yönetildiğini vurguladı. 

KESKİN: DEVLET DEĞİŞMEZ

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise, devletin kuruluş ideolojisinin kendilerine dayatıldığını söyledi. Keskin, seçim sürecinde kurulan ittifaklar ve seçim sonuçlarına işaret ederek, "Devletin kuruluş ideolojisini savunan kesimlerle birlikte bir umut arayışına girmek umut olamaz. Çünkü bu devlet değişmez. Bu devlet 1923 yılında kurulduğunda soykırım gerçekleştirmiş ittihatçı bir zihniyettir. Hala biz Kürt ve Kurdistan sorununda 1925 Islahat Planı’nı yaşıyoruz. Hiçbir şey değişmedi. O nedenle ben her zaman şunu dile getirmek istiyorum: Sadece Tayip Erdoğan’ın oluşturduğu sistem üzerinden yapılan tartışmalar yanlıştır. Bize devleti unutturuyor. Bu devlet her zaman kötüydü, şimdi de çok kötü. Bizim umutsuzluğa kapılmamamız gerekiyor. Çünkü biz hep bu devletle mücadele ettik. İHD'nin çok önemli bir misyon yüklendiğini biliyoruz. İHD, kuruluşundan itibaren resmi ideolojiyi karşısına aldı. Bu coğrafya da ilk kez ‘1915 Soykırımının tanığı af dile’ çağrısını İHD İstanbul Şubesi olarak yaptık. Bugün Erivan’daki soykırım anıtında bizim adımız yazıyor. Bu çok onur verici bir meseledir" diye konuştu. 

KURUL ÜYELERİ

Ardından derneğin iki yıllık faaliyet raporu İHD üyesi Hatice Korkmaz tarafından okundu. Ardından Gülseren Yoleri, Oya Ersoy Ataman, Semira Yılmaz Bilgin, Zehra Yılmaz, Hanım Tosun, Leman Yurtsever ve Mehmet Acettin, kurulun asil üyeleri seçildi. İHD İstanbul Şubesi'ni yeni başkanının isminin yarın açıklanacağı aktarıldı. 

(Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan