HABER MERKEZİ- Feminist yazar Hajra Masroor, Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinin başkenti Lucknow’da doğdu. Çocukluğundan itibaren kitaplara, yazarlığa ilgisi olan Hajra, bölünmeden sonra kız kardeşi ile Pakistan’a göç etti ve Lahor’a yerleşti. Kısa öykülerini geleneksel olmayan cesur bir hayal gücüyle yazıyor olmasıyla Urduca edebiyat ve kurgu tarihinde önemli bir yere sahip olan Hajra, kadınlar için erkeklerle eşit sosyal, politik, yasal ve ekonomik hakları ortaya koyduğu birkaç öykü kitabı yazdı. Savunduğu değerler üzerinden muhafazakar ve otoriter grupların saldırısına uğrayan Hajra, 15 Eylül 2012’de Pakistan’ın Karaçi kentinde hayatını kaybetti.

Tarihte bugün yaşanan kimi önemli olaylar şöyle:

1647: İlk kadın astronomlardan Elisabeth Catherina Koopmann-Hevelius, bugünün yarı bağımsız şehir devleti olan Danzig’te dünyaya geldi. Danzig’de dünya tarafından tanınan bir gökbilimci olan Johannes Hevelius ile evlenen Elisabeth, astronomiye duyduğu ilginin peşinden gitti. Daha önce geçirdiği çiçek hastalığı vücudunda hasar bırakan Elisabeth, 22 Aralık 1693’te 46 yaşındayken yaşama veda etti. Elisabeth’in ardından derlenmiş bin 564 yıldız kataloğu ve konumları yayınlandı.

 2016: Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM) Eğitim Sen 2 Nolu Şube'de Kongreya Jinên Azad (KJA) aktivisti Ayşe Gökkan ve akademisyen Nazan Üstündağ'ın katılımıyla “Özsavunma Forumu” düzenlendi. Forumda Kobanê ve Şengal örnekleri üzerinden kadınlar için özsavunmanın önemine dikkat çekildi.

2016: Antalya'da kadınlar, bölgedeki sokağa çıkma yasaklarına ve kentlere dönük saldırılara karşı kentin çeşitli noktalarında "barış nöbeti" başlattı. Bir ay boyunca her Pazar günü yapılacak olan nöbetin ilki Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Eylemde kadınlar, "Yaşamı Savunmak İçin Barış Nöbetindeyiz Antalya'dan Kadınlar Barış İçin El Ele" pankartı açtı.

( Kaynak: JINNEWS )

Editör: Haber Merkezi