HABER MERKEZİ - Kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri’ne yönelik saldırı ve gözaltı, birçok kentte protesto edildi. Annelere destek açıklamasında, mücadele kararlılığı vurgulandı. 

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararına rağmen her hafta eylemleri engellenen Cumartesi Annelleri'ne, bu hafta birçok kentten destek verildi. 

MERSİN

Mersin’de, İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Cumartesi Anneleri’ne Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleştirdiği açıklamayla destek verdi. “Kayıp yakınları yalnız değildir” pankartı açılan açıklamaya,  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekili Ali Bozan, HDP Mersin il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. 

Açıklamayı yapan İHD Mersin Şube Başkanı Gazi İnci, Colemerg’de iki barış annesinin yaşamını yitirmesini hatırlatarak, Cumartesi Anneleri’nin mücadelesine dikkat çekti. İnci, “Cumartesi Anneleri buluşması ne kadar hak temelli ve insani ise onlara yapılan saldırılar bir o kadar insanlık ve hukuk dışıdır. Cumartesi Anneleri’nin toplanma hakkına müdahale sonlandırılsın, failleri bulunsun ve yargılansın istiyoruz” dedi.

İZMİR 

İHD İzmir Şubesi de, Konak Eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri ve Musa Anter'in kızı Rahşan Anter de katıldı. "Kayıplar belli failler nerede" ve "Kayıplar vicdandır, sahip çık" pankartları açılan açıklamada basın metnini İHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Zilan Gümüş okudu. 

Açıklama, yapılan oturma eyleminin ardından son buldu. 

RIHA 

İHD Riha Şubesi, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Emek ve Demokrasi Platformu birleşenlerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri destek verdi.

"Kayıplarımızı aramaktan, Galatasaray Meydanı’ndan ve adalet talebimizden asla vazgeçmiyeceğiz" pankartının açıldığı açıklamada konuşan İHD Şube Eşbaşkanı İsmail Tutal, "28 yılla sınanmış kararlılığımızla söylüyoruz; gözaltında Kaybedilen sevdiklerimizden vazgeçmeyeceğiz" dedi. Galatasaray Meydanı'nda yapılmak istenen eylemin her hafta polisler tarafından engellenmesine tepki gösteren Tutal, engellemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasaya aykırı olduğunu hatırlatarak, şöyle dedi: "Hukukun inkarı, keyfiyetin ilanıdır, kabul etmiyoruz. Tüm engellemeleriniz boşuna, gözaltında kaybedilen sevdiklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun ‘çiçeklerle donatacağımız bir mezar’ düşümüzden vazgeçmeyeceğiz." 

SEMSÛR

İHD Semsûr Şubesi de, dernek binasında basın toplantısı düzenledi. "Cumartesi Anneleri yalnız değildir" pankartının asıldığı toplantıda konuşan Şube Başkanı Dilan Güler, “Bir daha hiç kimse bize yaşatılanları yaşamasın diye susmayacağız. İnsan olmakta, insan kalmakta ısrar edeceğiz. Çeyrek asrı aşan bir emek ve bedelle gözaltında kaybetmelerle ilgili hafıza mekanına dönüştürdüğümüz Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

ŞIRNEX

İHD Şirnex Şubesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Şirnex Temsilciliği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Şirnex Barosu, DİSK ve Yeşil Sol Parti Milletvekili Zeki İrmez katıldı.  Açıklamada, “28 yılla sınanmış kararlığımızla söylüyoruz: Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizden vazgeçmeyeceğiz” pankartı açıldı.

İHD Şirnex Şube Eşbaşkanı Haşim Toğurlu tarafından okunan açıklamada, Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Anneleri/İnsanları’na açılması istendi. 

WAN

İHD Wan Şubesi’nin İHD binası önünde yapmak istediği basın açıklaması Van Valiliği’nin aldığı 2 günlük “eylem ve etkinlik” yasağı gerekçe gösterilerek engellendi.

Polisin İHD binası önüne barikat kurması nedeniyle, açıklama kapı eşiğinde yapıldı. İHD Wan Şube Başkanı Fırat Durmaz, valiliğin aldığı kararın Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. 27 yıl önce Colemêrg’te yapılan askeri operasyonda gözaltına alınarak kaybedilen Ahmet Bozkır, Süleyman Tekin, Selahattin Aşkan, Lokman Kaya, Halit Ertuş ve tüm kayıpları unutmayacaklarını söyleyen Durmaz, kayıpların bulunmasını ve faillerin yargılanmasını istedi.  

Editör: Hamza Özkan