HABER MERKEZİ- Londra Kadın Dayanışma Platformu, 15 Kasım 2021'de şiddete karşı eylem gerçekleştirdi. Kadın İnisiyatifi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Yeni Kadın, Cemevi, Alxas-Com, Tilkililer ve Kürecikliler Kadın Kolları temsilci ve üyelerinin katıldığı  etkinlikte, “Şiddete hayır, kadın kırımına son”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı. 

Kadınlar adına yapılan ortak açıklamada, "Taliban, Afganistan'da öğretmen, doktor, sanatçı, sporcu kadınları katletti ve katletmeye devam ediyor. Okullar kız çocuklarına kapatıldı. Dünya, Afganistanlı kadınların sesini duymadı, duymak istemedi. Dünya Efrîn'deki kadınların sesini de duymadı, Türk devleti ve çetelerin uyguladığı vahşette Efrîn'de her gün kadınlar kaçırılıyor, tecavüz edilip öldürülüyor, zorla göç ettirilyor. Bu gerçekliklere inat, kadın mücadelesi sınırları aşarak, ilham kaynağı olmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi. 

Tarihte bugün yaşanan diğer gelişmelerden bazıları ise şunlar: 

1978: Amerikalı insan bilimci  Margaret Mead   yaşamını yitirdi. Margaret feminizm ile antropoloji arasındaki köprünün inşasına ve genel olarak feminist düşünceye iki düzeyde yaptığı katkı ile bilinir. Birincisi antropolojide hep doğal (biyolojik) kabul edilegelen kadınlık ve erkeklik rollerinin kültürel/toplumsal olduğunu ortaya koyarak toplumsal cinsiyetin kültürel inşası mefhumunu geliştirmiştir. İkincisi ise, feminist projeye bir kültürel alternatif göstermiştir.

2 Aralık 1996: Jujîn Dergisi çıktı 2 Aralık 1996: Jujîn Dergisi çıktı

1990: Anavatan Partisi (ANAP) iktidarında, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev alan Cemil Çiçek'in "Flört fahişelikten farksız, feminizm sapıklıktır", sözleri kadınlardan büyük tepki aldı. Kadınlar bakanın bu sözlerini düdük çalarak protesto etti.

2018: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 6284 sayılı kanunun ayrıntılarını ve nitelikli olarak uygulanmasını yaygınlaştırmak adına "Karar Aldım Kampanyası" başlattı. 

Kaynak: http://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/221395