HABER MERKEZİ- Tarihte bugün yaşanan önemli olaylardan biri Kürt siyasetçi Leyla Zana’nın Meclis’te yaptığı Kürtçe konuşma oldu. Leyla, 1991’de “Kürt ve Türk halkı içinyemin ettiğini Kürtçe ifade edince ırkçı söylemlere hedef yapıldı.

Tarihte bugün yaşanan kimi önemli gelişmeler şöyle:

1991: Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den (SHP) seçimleri kazanan Kürt siyasetçiler Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin politik tavrı, TBMM’de ırkçı tutumla karşılandı. 6 Kasım günü yapılan yemin töreninde Leyla Zana'nın “Min ev sond ji bo gelê Kurd û gelê Tirk xwend” (Bu yemini Kürt ve Türk halkı için okudum) ifadesi ile Hatip Dicle’nin “Ben ve arkadaşlarım, bu metni anayasanın baskısı altında okuyoruz” ifadeleri sonucu iki siyasetçiye karşı tepkiler yükseldi.

2014: DAİŞ’in Kobanê’ye dönük saldırılarının yoğunlaştığı ve 10 binlerce insanın Kobanê sınırına göç ettiği sırada Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan kadın hakları aktivisti Kader Ortakaya, yaşananlara daha fazla sessiz kalamayarak Kobanê sınırındaki insan zincirinde yerini aldı. Sınır hattında aylarca devam eden insan zincirinden ayrılmayan Kader, askerlerin açtığı ateş ile katledildi.

2015: İsrail askerleri, Kudüs ve Batı Şeria'daki Beytüllahim'in güneyinde Yahuda Dağları'ndaki Gush Etzion bölgesinde Sarwat El Şarawi isimli 72 yaşındaki Filistinli kadın "eylemde bulunacağı" iddiasıyla katledildi. Arabasıyla benzin istasyonuna giren Sarwat'a ateş açan askerler, istasyonda çalışan iki genci de yaraladı. Sarwat hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirdi.

2015: Amed’in Licê (Lice) Belediyesi, kadınların yerel yönetimlerde söz ve karar süreçlerine doğrudan ve etkin bir şekilde katılımını sağlamak amacıyla Kadın Meclisi'ni kurdu. 

2015: Almanya’nın köklü yayın kuruluşlarından 1952 yılında kurulan Bild’in yayın yönetmeni değişti. 2001’den beri görevi yürüten Kai Diekmann'ın yerine, Tanit Koch getirildi. Tanit, aynı zamanda gazetenin tarihinde ilk kadın yayın yönetmeni. Tanit, daha önce Bild’in Hamburg bürosunu yönetmişti. 

13 Aralık 2015: Cinsiyetçi reklama karşı kampanya 13 Aralık 2015: Cinsiyetçi reklama karşı kampanya

2017: Mersin Barosu tarafından 2018 yılı için hazırlanan turkuaz ajandalar erkek avukatlara, pembe ajandalar ise kadın avukatlara dağıtıldı. Ajanda renklerinin farklı olması üzerine durumu "cinsiyetçilik" olarak değerlendiren kadın avukatların tepkisi gecikmedi. Kadınlar, ajandaları baro başkanına iade ederken, ajandaların hazırlanmadan önce kendilerine danışılması halinde bu tür sorunların yaşanmayacağını söyledi.

2017: Kuzey İrlanda'da, hamile kadınların sağlığı tehlike altında olmadığı sürece, kürtaj yaptırması yasaktı. Bu yüzden birçok kadın kürtaj yaptırmak için İngiltere'ye gidip yüksek meblağda ücret ödüyordu. İskoçya hükümeti pazartesi günü yürürlüğe koyduğu yeni uygulamayla, Kuzey İrlanda'dan gelen kadınlara ücretsiz kürtaj ve ulaşım kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Uygulama kadınlar tarafından olumlu tepkiler aldı.

2020: Dersim Kadın Platformu, Atatürk Mahallesinde bulunan bir işyerinde kadınları taciz eden Hüseyin Polat'ı protesto etmek amacıyla işyeri önünde basın açıklaması yapmak istedi. İşyeri önüne barikat kuran polisler, kadınların açıklama yapmasını engelledi. Kadınlar engellemelere rağmen “Fıstıkçıoğlu’nda taciz var” pankartı açarak alkış ve zılgıtlar eşliğinde tacizi protesto etti.

2020: Afganistan Ulusal Ligi’nde kadın futbol takımları arasındaki müsabakada Herat, şampiyon oldu.

2021: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Turgutlu ilçe binasında bir araya gelen kadınlar Manisa Barış Anneleri İnisiyatifi’nin kuruluşunu deklare etti.

Kaynak: http://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/220867