HABER MERKEZİ- Genel Merkezi Almanya’da olan, çok uluslu tıbbi cihaz üreticisi  Fresenius Medical Care’e (FMC) bağlı olarak Antalya Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Novamed işyerinde, ikisi erkek, 81’i kadın Petrol-İş üyesi  işçiler 2006 yılının 26 Eylül günü, çalışan olarak, kadın ve işçi olarak yaşadıkları yoğun baskılardan  kurtulmak ve insan onuruna yaraşır iş koşullarına sahip olmak için greve çıktılar.

Tarihte bugün ön plana çıkan diğer önemli olaylar şöyle: 

2017: Riha’nın (Urfa) Xelfetî (Halfeti) ilçesinde 4 sene boyunca kendisini ve ailesini taciz ve tehdit eden, son görüşmelerinde ise cinsel saldırı girişiminde bulunarak videosunu da internette yayınlayacağını söyleyen Abdullah Okan’a karşı özsavunmada bulunarak şahsı öldüren Yonca Özer (27)  10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, meşru müdafaa unsurlarının oluşmadığına karar verdi.

2017: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işinden ihraç edildikten sonra başlattığı açlık grevi eyleminin 202'nci gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen, tutulduğu Sincan Cezaevi Hastanesi'nden Ankara Numune Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldı. Gece 03.30 saatlerinde odasından zorla çıkartılan Nuriye’nin yanına Ankara Tabip Odası'ndan (ATO) doktorları ve avukatları alınmadı. 

2018: Fransa'da 'maçolukla mücadele yasası' ya da 'ıslık yasası' diye nitelenen yeni düzenleme uyarınca ilk ceza Paris'in güneyindeki Evry'de kesildi. İş dönüşü saatinde kalabalık bir otobüse binen bir erkek, bir kadını fiziki tacize ve sözlü taciz maruz bırakmasının ardından hapis cezasına çarptırıldı. Yeni yasa uyarınca fiziki tacizi doğrudan cinsel saldırı sayan yargıç, bu kapsamda erkeğe 3 ay ceza verirken, sözlü taciz noktasında da 300 Euro para cezası kesti. Yasa ayrıca bu tür olaylarda hemen suç mahallinde 750 Euro’ya varan para cezası kesilmesini de içeriyor.

2018: Fas Deniz Kuvvetleri, Akdeniz üzerinden İspanya'ya geçmeye çalışan mültecilerin içinde olduğu gemiye ateş açtı. Yaşanan olayda mülteci bir kadın yaşamını yitirirken üç kişi de yaralandı.

2020: TJA ve HDP Mardin Kadın Meclisi, “Kobanê soruşturması” adı altında siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, sistematik bir şekilde devam eden politikalara karşı kadınlara her alanda mücadeleye devam etme çağrısında bulundu. 

Editör: Hamza Özkan