15 Şubat 1999 tarihinde uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkında açılan dava, 29 Haziran 1999’da sonuçlandı. Dava sonucunda “idam” kararı verildi. 

Bu tarih, aynı zamanda Şêx Said ve mücadele arkadaşlarının idam edildiği gün olmasıyla dikkat çekiyor. Mahkemenin kararı, bu nedenle Kürt halkına verilen bir siyasi bir mesaj olarak değerlendiriliyor.

Tarihte bugün yaşanan diğer önemli gelişmeler şu şekilde: 

1861: İngiliz şair Elizabeth Barrett Browning 6 Mart 1806’da doğdu. Victoria döneminin en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilen Elizabeth, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde şiirleri ile tanındı. 29 Haziran 1861’de yaşamını yitiren Elizabeth’in son şiirlerinden oluşan bir koleksiyon, eşi Robert Browning tarafından ölümünden kısa bir süre sonra yayımlandı. 

2015: Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) 2014-2015 akademik yılında mezun olan yaklaşık 3 bin öğrenci, törenle diplomalarını aldı. Törene yine pankartlar damga vurdu. ODTÜ Stadı'ndaki mezunların geçişinde kadın katliamları, LGBTİ hakları, işsizlik, Gezi, Soma, gibi birçok konuda pankartlar hazırlayan öğrenciler, Kobanê'yi unutmadı. Öğrenci kadınlar, üzerinde Kobanê'de DAİŞ çetelerine karşı fedai eylem yapan Arîn Mîrkan'ın resminin bulunduğu, "Hocam seneye biraz Kobanê çalışalım" yazılı pankartı taşıdı.

2015: Halep'in Şêxmeqsûd Mahallesi’nde yaşayan Kürt, Arap ve Türkmen kadınlar, "Şehit Gulê Selmo" adıyla özsavunma taburu kurdu. Taburun kurulmasındaki amaç, mahallede yaşayan kadınların, kendilerini erkek ve çete saldırılarına karşı savunmasını sağlamaktı.

  

2019: Tevgera Jinên Azad (TJA) Riha’nın Pîrsus ilçesinde DAİŞ tarafından gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitiren 33 kişi için Diyarbakır Gazi Köşkü arkasında bulunan boş arazide 35 fidan dikti. Kadınlar fidanları sulayarak etkinliği sonlandırdı.

2019: Van’da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 1’inci Yerel Kadın Kurultayı’nı gerçekleştirdi. “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” şiarıyla Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (VANTSO) düzenlenen kurultaya bölgeden birçok kadın mühendis, mimar, sosyolog, kadın hakları aktivisti ve siyasetçi de katıldı.

  

2020: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Fatih Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA), "Kadın mücadelesi her yerde" kampanyası kapsamında kadın katliamlarına tepki göstermek amacıyla Kocamustafapaşa Meydanı'nda eylem düzenledi. "İstismara, infaza, kayyıma karşı biz varız. Kadın mücadelesi her yerde" yazılı pankart ile erkek-devlet tarafından katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eyleme çok sayıda kadın katıldı.

( Kaynak: JINNEWS )

Editör: Hamza Özkan