Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar, "Haklarımız için örgütlü kadın mücadelemizle gerçek toplu sözleşmelere" şiarıyla birçok kentte gerçekleştirdikleri açıklamalar ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri dolayısıyla yaşamsal taleplerini açıkladı. 

TİS masasının antidemokratik olduğunu söyleyen kadınlar, “Kadınları yıllardır yılmadan sürdürdüğümüz eşitlik, özgürlük, emek, barış, laiklik, demokrasi mücadelemizi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

Tarihte bugün yaşanan önemli gelişmelerden bazıları şöyle: 

1900: İtalya’da işçi mücadelesinin öncülerinden, feminist ve gazeteci Teresa Noce bugün Torino kentinde doğdu. 10 yaşında yerel Fiat Brevetti fabrikasında tornacı olarak çalışmaya başlayan Teresa, 12 yaşına geldiğinde işçi sendikasına üye oldu ve direnişlere katılmaya başladı. Bir gazeteci olarak 1914'ten 1917'ye kadar Il Grido del Popolo ( Halkın Çığlığı ) ve Ordine Nuove için yazılar kaleme alan Teresa, 1915’te ise ülkesinin 1’inci Dünya Savaşı'na girmesini protesto etti. 

1950: Türk Barışseverler Cemiyeti Başkanı Behice Boran ve Genel Sekreteri Adnan Cemgil tutuklandı. Cemiyet, Kore'ye asker gönderilmesini protesto etmişti.

2009: Hindistan’daki kadın örgütleri Yeni Delhi’de bir gösteri düzenleyerek bekaret kontrolü uygulamalarını protesto etti. Madhya Pradeş eyaletinde 151 kadın, devletin mali desteğiyle yapılan toplu evlilik töreninden önce zorunlu bekaret kontrolünden geçirilmişti. Kerala’da cinayet soruşturması nedeniyle gözaltına alınan bir rahibe, yine zorla bekaret testine tabi tutuldu. Bir başka olay ise Bihar eyaletinin başkenti Patna’da yaşandı. Genç bir kadın, bir grup erkek tarafından kalabalık bir yolda, herkesin gözü önünde, üzerindeki giysiler çıkarılarak tacize uğradı. 

Olay yerinde bir polis ekibinin olduğu, ancak müdahale etmedikleri; hatta polislerin bir saat kadar bu saldırıyı izlediği iddia edildi. Art arda gelen bu olaylar Hindistan’da kadınların büyük tepkisini çekti. Kadın örgütlerinin yaptığı çağrıyla 29 Temmuz 2009’da, Yeni Delhi’deki parlamento binası yakınında bir araya gelen eylemciler bekaret kontrollerini protesto etti. Kadınlar bu onur kırıcı davranışların son bulması için Başbakan’ı harekete geçmeye çağırdı.

2017: Fransız gazeteci Sophie Huet yaşamını yitirdi. Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 29 Temmuz 2017’de yaşamını yitiren Fransız gazeteci Sophie Huet, 20 Ocak 1953’te Paris’te dünyaya geldi.  Le Figaro gazetesi için siyaset haberleri hazırlayan Sophie, Parlamento Gazeteciler Cemiyeti’nin ilk kadın başkanı olarak görev aldı. Sophie, bu mevkide görev alan ilk kadın gazeteci oldu.  Sophie, gazeteciliğe, 1978’de Fransa Parlamentosu’nda muhabirlik yaparak başladı.

2021: Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD), Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yıllık İzleme Raporu hazırladı. Raporda, 2017-2021 yılları arasında konunun uzmanı akademisyenler tarafından hazırlanan 16 tematik alan raporunda mevcut durum ortaya konuldu. Rapor, eğitim, sağlık, istihdam, kadına yönelik şiddet, çocuk yaşta evlendirilme, insan ve kadın ticareti, kentsel haklar ve hizmetler, medya, din hizmetlerine erişim, spor, siyasal kararlara katılım, yoksulluk, sosyal koruma ve sosyal yardımlar, adalete erişim, mülteci kadınlar, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanları, erkekler, erkekliler ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarına yer verildi.

Editör: Hamza Özkan